Dzisiaj, z inicjatywy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego oraz Departament Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego odbyła się w siedzibie Szkoły Policealnej Techniki Dentystycznej przy Al. Piłsudskiego IV Konferencja dla nauczycieli bibliotekarzy „Czas na czytanie”.

 

Logo konfer bibl

Tematem przewodnim tegorocznej konferencji była szeroko pojęta promocja czytelnictwa. Punktem wyjścia rozważań stała się teza o bezpośredniej zależności poziomu rozwoju i zamożności społeczeństw od poziomu wiedzy, w tym kultury czytelniczej jej obywateli.

 

1

 

W konferencji uczestniczyło ponad 90 osób: bibliotekarek i bibliotekarzy – głównie z łódzkich bibliotek szkolnych . Wystąpili na niej w roli prelegentów naukowcy i praktycy z uczelni i instytucji z Łodzi i Warszawy, dzieląc się z uczestnikami swą wiedzą i dobrymi praktykami.

 

Wykładem którym zainaugurowano tą konferencje było wystąpienie pani dr hab. prof. UŁ Mariolą Antczak z Katedry  Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UŁ. Nosił on tytuł „Bibliotekarz i biblioteka szkolna jako podmioty promocji”. Z jego głównymi tezami i zawartymi tam informacjami można zapoznać się, otwierając plik z załączoną prezentacją.*) Pani prof. Mariola Antczak przekazała też zebranym komunikat z II edycji Olimpiady Bibliologicznej i Informatologicznej. Linki do tej informacji, jak też do dodatkowych materiałów, udostępnionych przez panią prof. M. Antczak znajdują się w post scriptum tej relacji.

 

Z całym programem konferencji można zapoznać się, aktywując link na stronę PBW – TUTAJ

 

1b

 

„Obserwatorium Edukacji” pozyskało dla swoich czytelników link do tekstów na stronie bibliosfera.net , związanych z wystąpieniem pani Dominiki Palecznej z Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW, która na konferencji wygłosiła wykład pt. „Organizuj, eksponuj, intryguj – promowanie księgozbioru biblioteki”.

 

Konferencji towarzyszyły dwie ekspozycje książek, oferowanych przez zaproszone do współpracy wydawnictwa.

 

3

 

4

 

P.s.
Materiały udostępnione przez prof. M. Antczak:

*) Bibliotekarz i biblioteka szkolna jako podmiot promocji – prezentacja

    Druga Olimpiada Bibliologiczna i Informatologicznej

    Sprawozdanie z I edycji Olimpiady Bibliologicznej i Informatologicznej

 

 

Tekst i zdjęcia: Włodzisław Kuzitowicz

 

Wywiad
z dr hab. prof. UŁ Mariolą Antczak z Katedry Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UŁ

 

Włodzisław Kuzitowicz, „Obserwatorium Edukacji”: Wygłosiła Pani wykład, inaugurujący IV Konferencję dla nauczycieli bibliotekarzy „Czas na czytanie”, którego tytuł: „Bibliotekarz i biblioteka szkolna jako podmiot promocji”, aż prowokuje do zapytania, skąd takie podejście do problemu, wobec którego jak dotąd rozważano gównie o oddziaływaniach wychowawczych na dzieci i młodzież w celu rozwijaniu czytelnictwa?

 

Dr hab. prof. UŁ Mariola Antczak: I wychowawcom i bibliotekarzom zależy na rozwoju czytelnictwa – zdecydowanie, natomiast chciałam zwrócić uwagę, że przy okazji promowania czytelnictwa, rozbudzania zainteresowań, zamiłowań czytelniczych, bibliotekarze mogą wykorzystać te działania do promowania swojego zawodu i samej biblioteki, żeby poprawił się ich wizerunek. Polskie społeczeństwo bardzo często uważa, że bibliotekarz to jest taka osoba, która tylko podaje książki. Trochę to wina samych bibliotekarzy, którzy często nie informują wszystkich uczniów, rodziców, władz lokalnych, społeczeństwa lokalnego, że robią znacznie więcej, że przygotowują niesamowite imprezy kulturalne, służące rozwijaniu czytelnictwa. Bez tej informacji nie będzie można liczyć na polepszenie wizerunku nauczyciela-bibliotekarza i nie będzie on doceniany przez społeczeństwo. I taka była moja intencja, gdy przygotowywałam materiał do dzisiejszego wystąpienia, żeby zwrócić uwagę jak ważny jest zawód bibliotekarza, ale i jego promocja służąca poprawie wizerunku, szczególnie w kontekście rodzących się pomysłów na zamykanie bibliotek szkolnych, albo powoływanie tworów, takich jak publiczno-szkolne, czy szkolno-publiczne biblioteki.[…]

 

 

 Wywiad z dr hab. prof. UŁ Mariolą Antczak



Zostaw odpowiedź