Wczoraj w Łodzi, w siedzibie Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych Nr 2 przy al. I Dywizji, odbyła się III Ogólno- polska Konferencja „Rok szkoły zawodowców – kształcenie zawodowe uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w świetle przemian i oczekiwań rynku pracy”. Oto szczegółowa jaj problematyka:
• Zmiany w kształceniu zawodowym – nowa formuła edukacji.
• Funkcja kształcenia zawodowego specjalnego jako katalizator aktywizacji zawodowej ucznia z niepełnosprawnością intelektualną.
• Klasyfikacja zawodów w odniesieniu do możliwości ucznia z niepełnosprawnością intelektualną.
• Uwarunkowania sukcesu absolwenta szkoły zawodowej specjalnej na zmieniającym się rynku pracy.
Wzięło w niej udział ok. 90 dyrektorek i dyrektorów, nauczycielek i nauczycieli ze specjalnych szkół zawodowych i ośrodków szkolno-wychowawczych nie tylko z Łodzi i miejscowości naszego regionu, ale także z wielu miast z terenu całej Polski, takich jak: Pabianice, Turek, Kalisz, Łask, Kutno, Opoczno, Zduńska Wola, Skierniewice i Stemplew, ale także ze Słupska, Starogardu Gdańskiego, z Częstochowy, Białegostoku i Rzeszowa.
W imieniu gospodarzy wszystkich przybyłych gości powitała pani Iwona Kowalska – dyrektor ZSZ Sp. nr 2.
Po wprowadzeniu w tematykę konferencji, w wykonaniu współorganizatorów konferencji: Janusza Moosa – dyrektora ŁCDNiKP i Marka Ćwieka – Prezesa Zarządu Okręgu Łódzkiego ZNP oraz wystąpieniach gości honorowych, w tym Jana Kamińskiego – Łódzkiego Kuratora Oświaty i Małgorzaty Niewiadomskiej-Cudak – wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej w Łodzi, rozpoczęła się pierwsza, merytoryczna część konferencji. Oto tematy wystąpień i ich referentki:
Referat „Działania MEN w kontekście zmian w kształceniu zawodowym specjalnym” wygłosiła Elżbieta Matejka – radca ministra w Departamencie Zwiększania Szans Edukacyjnych MEN
Drugim był referat „„Klasyfikacja zawodów w odniesieniu do uczniów z niepełnosprawnością intelektualną””* w wykonaniu Doroty Igielskiej – radcy ministra w Departamencie Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego MEN
„Uwarunkowania sukcesu absolwentów z niepełnosprawnością intelektualną na zmieniającym się rynku pracy* – to temat komunikatu z własnych badań, który wygłosiła dr hab. Beata Jachimczak, prof. UAM w Poznaniu i jednocześnie dyrektorka Wydziału Edukacji UMŁ.
Ostatnim indywidualnym wystąpieniem I części konferencji był referat zat. „Działania zespołów eksperckich MEN i rekomendacje poprzedzające wprowadzenie reformy kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w odniesieniu do przygotowania zawodowego”*. Wygłosiła go Jolanta Wojciechowska – konsultant ŁCDNiKP oraz prezes Stowarzyszenia Pomocy Uczniom Niepełnosprawnym „Efekt Motyla”.
Pierwszą część zakończył panel „Klasyfikacja zawodów a możliwości ucznia z niepełnosprawnością intelektualną”. Moderatorami dyskusji był dyr. Janusz Moos i pani prezes Jolanta Wojciechowska.
Miejsca dla paneli stów zajęli (siedzą od lewej):
1. Beata Jachimczak, profesor UAM w Poznaniu, dyrektor Wydziału Edukacji UMŁ
2. Małgorzata Sienna – kier. Ośrodka Doradztwa Zawodowego ŁCDNiKP
3. Maria Michalak – konsultant w Ośrodku Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego ŁCDNiKP
4. Elżbieta Matejka – radca ministra w Departamencie Zwiększania Szans Edukacyjnych
5. Dorota Igielska – radca ministra w Departamencie Kształcenia Zawodowego
6. Aneta Madziara – kierownik Ośrodka Zarządzania w Edukacji ŁCDNiKP
7. Elżbieta Wilczyńska – główny specjalista d/s kształcenia specjalnego w WE UMŁ
Po przerwie uczestnicy wysłuchali kolejnych referatów. Były to wystąpienia:
„System doradztwa zawodowego a zmienność rynku pracy”* – wygłoszone przez Małgorzatę Sienną – kierownika Ośrodka Doradztwa Zawodowego ŁCDNiKP
„Nowa formuła egzaminów zawodowych – szanse i zagrożenia” – referent: Marek Szymański – kierownik Wydziału Egzaminów Zawodowych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi
Ostatnim elementem drugiej części konferencji był II panel na temat: „Uwarunkowania sukcesu ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w odniesieniu do potrzeb rynku pracy”.Dyskusją kierował także J. Moos.
Miejsca dla paneli stów zajęli (siedzą od lewej):
1. Monika Góra – Pełnomocnik d/s Jakości Zakładów Przemysłu Cukierniczego UNITOP OPTIMA
2. Agnieszka Szymańska – dyrektor SOSW nr 1 w Łodzi
3. Ewa Rudomino – wicedyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej,
4. Marek Szymański – kierownik Wydziału Egzaminów Zawodowych OKE w Łodzi,
5. Mirosław Kwiatkowski – Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi
6. Remigiusz Żulicki – Obserwatorium Rynku Pracy dla Edukacji ŁCDNiKP
Ostatnim akcentem, po podsumowaniu konferencji przez jej organizatorów, był lunch, na który zaproszono wszystkich jej uczestników.
We wręczanych przy wejściu teczkach uczestnicy konferencji znaleźli publikację, informującą o dobrych praktykach łódzkich placówek zawodowego kształcenia specjalnego.
*Pliki z prezentacjami, które towarzyszyły tym referatom, dołączono za zgodą ich autorek.
Tekst i zdjęcia: Włodzisław Kuzitowicz
Zobacz także informację o tej konferencji na stronie ŁKO: O kształceniu zawodowym specjalnym
Zobacz także felieton nr 72, zatytułowany „Mój niedosyt pokonferencyjny”, w którym autor dzieli się swoimi refleksjami, powstałymi w trakcie uczestniczenia w tej konferencji