Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 20 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi był w latach 2013 – 2018 inicjatorem i organizatorem konkursów, których wiodącą tematyką było życie i działalność patrona szkoły – Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zeszłoroczna edycja przebiegła pod hasłem „Wielki Dzień Polaków, Wielki Dzień Komendanta – 11 listopada 1918 roku. Próba rekonstrukcji wydarzeń w przeddzień stulecia niepodległości”.

 

W tym roku postanowiono także ogłosić konkurs, podobnie jak w latach poprzednich, adresowany do uczniów klas VII i VIII szkiół podstawowych, uczniów III klas gimnzajów oraz uczniów wszystkich klas liceów,techników i szkół branżowych, lecz pod innym, mającym także związek ze styleciem Niepodległości Polski, tytułem: „Stulecie Polek – kobieca odsłona historii 1918-2018”.

 

 

W uzasadnieniu takiej właśnie tematyki, organizatorzy tegorocznego konkursu napisali:

 

Odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku ściśle splata się z przyznaniem praw wyborczych kobietom oraz stopniowym, czynnym, włączaniem się ich w struktury państwa, często w formie pośredniej. Opoką wielu wybitnych polityków, naukowców czy żołnierzy były przecież kobiety – matki, żony, siostry, ukochane.Chcemy, by udział w naszym przedsięwzięciu stał się katalizatorem rozmów, refleksji i wyobrażeń na temat roli kobiet w budowaniu niepodległej Polski i ich wpływu na dzisiejszy kształt państwa.”

 

Ideą przewodnią konkursu było i jest zachęcenie młodzieży do samodzielnego odkrywania kart historii, nie tylko przez pryzmat wielkiej polityki, w której – tradycyjnie – główne role odgrywali mężczyźni. W tym roku – także przez odnajdywanie na kartach historii roli kobiet w odzyskaniu i umacnianiu niepodległości.

 

Termin nadsyłania prac – 7 marca 2019r. Uroczysty finał konkursu: ogoszenie werdyktu jury i wręczenie nagród zwycięzcom odbędzie się 22 marca w siedzibie ZSP nr 20 pezy ul. Wareckiej na łódzkim Teofilowie.

 

 

Regulamin Konkursu „Stulecie Polek – kobieca odsłona historii 1918-2018”    –    TUTAJ

 

 

Źródło:www.warecka.edu.plZostaw odpowiedź