W sobotę, 29 kwietnia, uroczystym spotkaniem w Sali Lustrzanej Pałacu Poznańskiego, zakończyli swój trzydniowy pobyt w Łodzi uczestnicy XVI Ogólnopolskiego Konkursu „Arsenał Pamięci”. Aby wziąć udział w konkursie musieli oni nadesłać relację, wywiady, także zdjęcia, pamiątki lub albumy, dokumentujące wydarzenia i przeżycia, utrwalające opowieści o dramatycznych epizodach z życia pojedynczych osób lub całych rodzin, pozyskane od żyjących jeszcze świadków historii – członków rodzin i sąsiadów.

 

Od początku organizatorem „Arsenału” jest XXIX Liceum Ogólnokształcące im. hm Janka Bytnara „Rudego” w Łodzi, a osobą, dzięki której projekt ten trwa już tyle lat jest emerytowany, wieloletni nauczyciel tej szkoły i instruktor harcerski – hm. Krzysztof Jakubiec.  Nazwa konkursu nawiązuje do słynnej akcji „Szarych Szeregów” pod Arsenałem w Warszawie z 23 marca 1943 roku, w wyniku której uwolniono harcmistrza Jana Bytnara „Rudego” oraz 20 innych więźniów przewożonych po przesłuchaniach z siedziby Gestapo w alei Szucha.

 

 

W tegorocznej edycji wzięło udział 157 uczennic i uczniów z 35 szkół (gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych) z 6 województw. Najwięcej prac konkursowych wpłynęło z woj. podkarpackiego (50 prac z 12 szkół), najliczniej uczestniczyli w konkursie uczniowie z Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Luboniu (woj wielkopolskie) – nadesłali 23 prace. [Szczegóły – patrz Zestawienie statystyczne 20162017]

 

 

W Konkursie „Arsenał Pamięci” przyznawane są równorzędne wyróżnienia „Primus inter pares”. W tym roku tytuły te otrzymali (lista w kolejności alfabetycznej):

 

WERONIKA BUCZEK – Gimnazjum w Orzechówce (podkarpackie)

ALICIA DEL CARMEN YIKA – Gimnazjum Dwujęzyczne w Krośnie (podkarpackie)

JAN DUBANIEWICZ – II LO w Jeleniej Górze (dolnośląskie)

JAGODA FARA – Gimnazjum nr 4 w Krośnie (podkarpackie)

MIŁOSZ GURGACZ – Gimnazjum w Jasienicy Rosielnej (podkarpackie)

ZOFIA KEMPFI – LO Uniwersytetu Łódzkiego (łódzkie).

IZABELA KUSNIERZEWSKA – I LO w Jeleniej Górze (dolnośląskie)

MAGDALENA MERCIK – Gimnazjum w Krościenku Wyżnym (podkarpackie)

ZOFIA PRZYPRAWA – I LO w Krośnie (podkarpackie)

ADAM SEKUŁA – Zespół Szkół nr 3 w Skierniewicach (łódzkie)

 

Jednak zanim autorzy prac konkursowych zasiedli w Sali Lustrzanej, uczestniczyli w imprezach towarzyszących, jakie przygotowano dla nich organizatorzy w dwu dniach poprzedzających galę.

 

W czwartek, 27 kwietnia po południu, zapełniła się uczestnikami Konkursu sala gimnastyczna XXIX LO im. hm. Janka Bytnara „Rudego”, gdzie najpierw zebrani wysłuchali gawędy powitalnej, którą wygłosił pomysłodawca i organizator „Arsenału Pamięci” – hm Krzysztof Jakubiec, a w drugiej części spotkania wzięli udział w grze edukacyjnej „IV-ty rozbiór Polski”, którą przygotowali i prowadzili pracownicy Biura Edukacji Oddziału Łódzkiego IPN. Wieczorem przyjezdni uczestnicy Konkursu i ich opiekunowie udali się na nocleg do łódzkich schronisk PTSM.

 

Drugi dzień pobytu w Łodzi gości z pozałódzkich szkół to dzień wycieczki edukacyjnej po Łodzi. Spacer zaczął się od Manufaktury, później był to, m.in. teren łódzkiego Getta, przejazd po mieście zabytkowymi tramwajami. Wycieczka zakończyła się obiadem przygotowanym w Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Sienkiewicza. Po obiedzie wycieczkowicze udali się na odpoczynek w schronisku, a po zmianie przemoczonej odzieży czekału na nich ponownie atrakcje łódzkiej Manufaktury.

 

Oto obszerniejsza i ilustrowana zdjęciami, relacja z tych trzech dni podsumowania XVI Ogólnopolski Arsenał Pamięci

 

W czwartek, 27 kwietnia po południu, zapełniła się uczestnikami Konkursu sala gimnastyczna XXIX LO im. hm. Janka Bytnara „Rudego”. W gawędzie powitalnej, którą wygłosił pomysłodawca i organizator „Arsenału Pamięci” – hm Krzysztof Jakubiec, przede wszystkim powitani zostali Goście Honorowi – mieszkający w Łodzi żołnierze Szarych Szeregów i II Konspiracji. Następnie Krzysztof Jakubiec oraz pani dyrektor „Bytnarówki” Jolanta Woźniakowska wręczyli nagrody Laureatom oraz podziękowania ich opiekunom.

 

Druga część czwartkowego spotkania to planszowa gra edukacyjna „IV-ty rozbiór Polski”, którą przygotowali i prowadzili pracownicy Biura Edukacji Oddziału Łódzkiego IPN.

 

 

 

Układanie na czas puzzli – wielkiej mapy Polski obrazującej sytuację lato-jesień 1939, a następnie wyszukiwanie na niej miejscowości związanych z ważnymi dla tego okresu wydarzeniami, wciągnęło nie tylko młodzież pracującą w 19 zespołach ale i opiekunów którzy widząc zainteresowanie młodych, sami stworzyli zespół biorący udział we współzawodnictwie. Nagrodami dla wszystkich biorących udział w grze były wydawnictwa IPN.

 

Wieczorem przyjezdni uczestnicy Konkursu udali się na nocleg do łódzkich schronisk PTSM.

 

 

Drugi dzień pobytu w Łodzi gości z pozałódzkich szkół to dzień wycieczki edukacyjnej po Łodzi. Była to kolejna propozycja Oddziału Łódzkiego IPN, łącząca kilka wątków tematycznych w atrakcyjną mimo fatalnej pogody całość. Spacer zaczął się na terenie Manufaktury. Pierwszy temat – „Śladami wolnego słowa w Łodzi” – teren łódzkiego Getta, pomnik Dekalogu, Plac Wolności, dom przy ul. Wschodniej w którym mieszkał, redagował „Robotnika” i został aresztowany Józef Piłsudski. Potem przejazd zabytkowymi tramwajami z przewodnikiem do Placu Niepodległości i z powrotem do Archikatedry. W podziemnej supernowoczesnej Sali audiowizualnej pokaz filmu obrazującego cztery kultury budujące historię Łodzi. Potem zwiedzanie Muzeum Książki Artystycznej i spotkanie z jego właścicielami, PP. Tryzno.

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka zakończyła się obiadem przygotowanym w Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Sienkiewicza. Po obiedzie wycieczkowicze udali się na odpoczynek w schronisku, a po zmianie przemoczonej odzieży czekału na nich atrakcje łódzkiej Manufaktury.

 

 

Sobota była dniem uroczystego podsumowania tegorocznej edycji „Arsenału Pamięci”. Po powitaniu licznych gości – w tym żołnierzy Powstania Warszawskiego, b. członków „Szarych Szeregów”, uczestników tzw. „Drugiej Konspiracji” i więźniów okresu stalinowskiego, Krzysztof Jakubiec w swej gawędzie mówił o roli pamięci w kształtowaniu świadomości rodzinnej i narodowej, w odbudowie i umacnianiu więzi międzypokoleniowej w utrzymaniu tożsamości kulturowej, o poczuciu „długu pokolenia” i pragnieniu jego spłaty. Że próbą tej spłaty jest właśnie Arsenał Pamięci. Poinformował także o powołaniu Fundacji Arsenał Pamięci oraz przedstawił członków jej Rady i Zarządu.

 

 

 

Uczestnicząca od lat w kolejnych „Arsenałach” znana pisarka Barbara Wachowicz, która od początku tego konkursu jest głównym recenzentem i jurorem nadsyłanych prac, w swojej gawędzie podsumowała dorobek tegorocznego Arsenału Pamięci, wskazała wiele prac szczególnie wyróżniających się zaangażowaniem autorów. Zwróciła uwagę na to, że w tym roku najwięcej prac (około 30) dotyczyło wspomnień „sybiraków” – byłych zesłańców do sowieckich gułagów.

 

Obszerna sprawozdanie organizatorów z trzech dni pobytu w Łodzi laureatów XVI Ogólnopolskiego Konkursu „Arsenał Pamięci” – TUTAJ

 

 

Więcej informacji także na Facebooku  –  TUTAJ

 

 

Krótką relację o podsumowaniu „Arsenału Pamięci” zamieściła TV3 Łódź – TUTAJ

 

 

Na podstawie materiałów nadesłanych przez organizatorów,

i zdjęć pozyskanych z zasobów Internetu

zredagował Wodzisław Kuzitowicz



Zostaw odpowiedź