Realizując nasze „obserwacyjne” obowiązki wypatrzyliśmy artykuł, będący znakomitym komentarzem do jednego z głównych nurtów wywiadu, jakiego udzielił dziś minister Czarnek w Poranku Polskiego Radia 24. Jest to tekst Piotra Pacewicza, zamieszczony dzisiaj (28 grudnia 2021 r.) na portalu OKO.press, opatrzony tytułem „Czarnek o HiT: Wiedza o społeczeństwie „nie będzie wyrugowana”. Rzuciliśmy OKIEM na podstawę programową i…”. Oto jego fragmenty i link do pełnej wersji:

 

 

[…] Wtorkowy (28 grudnia) wywiad Przemysława Czarnka w PR 24 był łatwą, miłą i przyjemną rozmową, m.in. o HiT, czyli przedmiocie o nazwie Historia i teraźniejszość”, który od września – jak informuje ministerstwo edukacji – „zastąpi przedmiot wiedza o społeczeństwie w liceum, technikum oraz szkołach branżowych w zakresie podstawowym”.

 

Dziennikarka zacytowała jednak „obawy części mediów związanych z opozycją”, że „będzie wyrugowana wiedza o społeczeństwie, że będzie indoktrynacja”. Na wszelki wypadek od razu zastrzegła, że „zwolennicy HiT cieszą się, że nareszcie zostaną przywrócone zaniedbywane karty historii”.

 

Czarnek zaprzeczył obawom i przy okazji zdemaskował oponentów w stylu propagandy z czasów PRL.

 

[…] „Musimy uczyć młodzież historii najnowszej, w tym wiedzy o społeczeństwie. Nie będzie ona wyrugowana ze szkół. Nic nie dzieje się takiego. A dlaczego [HiT] wzbudza takie mocje? Wzbudza u tych, którzy żerowali na tym, że młodzież była nieświadoma przez dwie i pół dekady, jakie były procesy historyczne, które doprowadziły nas do wolnego państwa i co się działo w tym wolnym państwie po 1989 roku.

 

Celowo nie uczono na taką skalę historii, żeby można było manipulować młodzieżą. To, że teraz nie będzie można manipulować, że młodzież będzie znała prawdę, no, to boli niektórych. […] Musimy uczyć młodzież historii najnowszej, w tym wiedzy o społeczeństwie. Nie będzie wyrugowana ze szkół. Nic nie dzieje się takiego” [o nowym przedmiocie Historia i Teraźniejszość] [wywiad w PR24 – 28.12.2021]

 

 

Oto odpowiedź Piotra Pacewicza na te słowa ministra Czarnka:

 

Fałsz. Na 122 wymagania szczegółowe do HIT, tylko 18 jest z wiedzy o społeczeństwie (15 proc.). W podstawie do WOS jest 64 wymagań szczegółowych

 

Tak jak cała podstawa programowa do HiT została opisana w kategoriach „wymagań szczegółowych” czyli porcji wiedzy, którą uczeń/uczennica ma umieć się posłużyć, by coś wyjaśnić, zanalizować, wskazać różnice itp. Podstawa obejmuje siedem działów:

 

    • Wiedza o podstawach życia społecznego zawiera 18 wymagań szczegółowych;
    • Świat i Polska 1945-1956 – 21 wymagań;
    • Świat i Polska 1956-1970 – 20 wymagań;
    • Świat i Polska 1970-1980 – 11 wymagań;
    • Świat i Polska 1980-1991 – 23 wymagań;
    • Świat i Polska 1991-2001 – 16 wymagań;
    • Świat i Polska w pierwszych dwóch dekadach XXI wieku – 13 wymagań.

 

Oznacza to, że na ogólną liczbę 122 wymagań, z wiedzy obywatelskiej jest 18 (15 proc.), a z historii 104 (85 proc.).[…]

 

 

Więcej, w tym jak pod rządami PiS likwidowano WOS w polskich szkołach – TUTAJ

 

 

Źródło: www.oko.press



Zostaw odpowiedź