Dziś, dzięki artykułowi Joanny Cieśli z tygodnika „Polityka”, której artykuł zatytułowany „MEN pracuje nad projektem Szkoła 2020 razem z fundacją Elbanowskich” zamieszczono wczoraj na internetowej stronie tego czasopisma, wracamy do tematu sprzed roku, kiedy to po raz pierwszy informowaliśmy naszych Czytelników: Fundacja małżeństwa Elbanowskich zreformuje nam edukację!” (Felieton nr 121 1 maja 2016r.) Długo o związkach Fundacji Rzecznik Praw Rodzica z ministerstwem edukacji panowała cisza, ale… ale jak się okazuje – sposób na dorwanie się do ministerialnie dzielonych „konfitur” z unijnego słoika zawsze się znajdzie. Oto fragment tego artykułu:

 

Szkoła 2020 – tak ma się nazywać kolejny projekt ustawy o oświacie, nad którym pracuje MEN. Partnerem w pracach jest Fundacja Rzecznik Praw Rodziców, Karoliny i Tomasza Elbanowskich. Na stronie internetowej szkola2020.pl umieszczono zaproszenie dla uczniów, rodziców, nauczycieli i kadry zarządzającej do wspólnego tworzenia rekomendacji do ustawy „tak, by szkoła była nie tylko miejscem wysokiej jakości edukacji, dobrze zarządzanym i kontrolowanym, ale też miejscem współpracy z rodzicami, przyjaznym i bezpiecznym dla wszystkich uczniów”.[…]

 

W dalszej części artykułu jego autorka przypomina, że wiosną ub. roku MEN ogłosiło konkurs na partnera do konsultacji społecznych. Wygrała go Federacja Inicjatyw Oświatowych, jednak ministerstwo konkurs unieważniło i rozpisało nowy – tym razem wygrał go „właściwy” podmiot – Fundacji Rzecznik Praw Rodzica. Koszty projektu – ok. 2,4 mln zł (w tym 700 tys. zł dla Fundacji RPR) – pokrywane są z unijnego projektu pn. „Zmiany w systemie edukacji w Polsce odpowiedzią na oczekiwania społeczne i zmiany gospodarcze”.

 

Cały artykuł „MEN pracuje nad projektem Szkoła 2020 razem z fundacją Elbanowskich”   –   TUTAJ

 

Źródło: www.polityka.pl/

 

 

Informacje uzupełniające:

 

Komunikat MEN z dnia 23 marca 2017r. „Zmiany w systemie edukacji w Polsce odpowiedzią na oczekiwania społeczne i zmiany gospodarcze”

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej Departament Podręczników, Programów i Innowacji w partnerstwie z Fundacją Rzecznik Praw Rodziców rozpoczął realizację projektu pn.Zmiany w systemie edukacji w Polsce odpowiedzią na oczekiwania społeczne i zmiany gospodarcze”. […]

 

Celem projektu jest również stworzenie i wdrożenie reguł zapewniających przeprowadzenie pogłębionych konsultacji publicznych w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Wsparciem w zakresie przeprowadzenia pogłębionych konsultacji społecznych dotyczących opracowania założeń do ustawy regulującej system edukacji w Polsce zostanie objętych 50 pracowników Ministerstwa Edukacji Narodowej.[…]

 

Projekt zakłada wsparcie przeprowadzenia pogłębionych konsultacji społecznych projektu rządowego aktu normatywnego, zawartego w Wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów, dotyczącego kwestii istotnych dla znacznej części społeczeństwa.

 

Wartość projektu ogółem: 2 542 959,19 zł

Wysokość wkładu UE w projekt: 2 143 206,01 zł

Okres realizacji projektu: 01.10.2016 – 31.10.2018 r.

 

Źródło: www.men.gov.pl

 

 

25 maja na fanpage „Szkola2020” zamieszczono taki tekst:

 

OD DIAGNOZY, AŻ PO PROJEKT USTAWY.

 

Chcesz mieć wpływ na to jak będzie wyglądać szkoła w przyszłości? Jesteś nauczycielem? Rodzicem? Dyrektorem szkoły? A może uczniem? Te konsultacje są skierowane do Ciebie!

 

Wspólnie tworzymy rekomendacje do ustawy o oświacie, tak by szkoła była nie tylko miejscem wysokiej jakości edukacji, dobrze zarządzanym i kontrolowanym, ale też miejscem współpracy z rodzicami, przyjaznym i bezpiecznym dla wszystkich uczniów. [Źródło: www.facebook.com/Szkola2020]

 

 

Oficjalna strona projektu „Szkoła 2010”    –    TUTAJ

 

 

O Fundacji Rzecznik Praw Rodzica:

[Źródło:www.rzecznikrodzicow.pl/fundacja]

 

Fundacja Rzecznik Praw Rodziców została powołana 6 stycznia 2010 r. i zarejestrowana 26 stycznia w Warszawie, jako organizacja wspierająca Stowarzyszenie o tej samej nazwie.

 

Do podstawowych celów Fundacji należą:

> Działanie na rzecz polityki prorodzinnej;

> Działanie mające na celu zmianę ustawodawstwa i przepisów niekorzystnych dla rodziców i dzieci oraz promowanie ustawodawstwa i przepisów, których skutki będą korzystne dla rodziców i dzieci.

 

Zarząd Fundacji:

Prezes: Karolina Elbanowska

Członkowie Zarządu: Tomasz Elbanowski, Małgorzata Lusar

 

Rada Fundacji:

Magdalena Drąg, Małgorzata Barańska, Dorota Dziamska, Katarzyna Kurzeja. Patryk Kurzeja

 

STATUT FUNDACJI RZECZNIK PRAW RODZICÓW   –   TUTAJZostaw odpowiedź