Zdjęcie użytkownika Błażej Papiernik.

 

 

„Obserwatorium Edukacji”, poinformowało w niedzielę, 20 maja, O nieprzewidzianych skutkach odwołania Sejmu Dzieci i Młodzieży”. Było tam o rodzącej się wtedy oddolnej inicjatywie zwołania na 1 czerwca Parlamentu Dzieci i Młodzieży. Pora dziś, na dwa dni przed tą datą, sprawdzić jaka jest w tej sprawie aktualna sytuacja.

 

Zacznijmy od informacji, zamieszczonej 25 maja na kontrolowanym przez organizatorów odwołanej XXIV Sesji SDiM  fejsbukowym  fanpejdżu, funkcjonującym pod nazwą „Sejm Dzieci i Młodzieży”. Oto jej fragmenty:

 

Drodzy Uczestnicy i Uczestniczki 24. sesji SDiM oraz sympatycy naszego profilu. W związku z licznymi komentarzami pojawiającymi się pod opublikowanym przez nas postem, dotyczącym przełożenia obrad na 27 września br., informujemy (po raz kolejny) że Sejm Dzieci i Młodzieży jest i zawsze był projektem edukacyjnym, konkursem w którym nagrodą dla najlepszych 230 zespołów z całej Polski jest udział w obradach w Sali Posiedzeń Sejmu. […]

 

W związku z powyższym odcinamy się od inicjatywy Parlament Dzieci i Młodzieży, którego organizatorzy konsekwentnie od kilku dni wprowadzają uczestników SDiM w błąd sugerując, że jest on kontynuacją SDiM oraz na naszym profilu próbują promować niezwiązane z nami i naszą ideą wydarzenie. Z tego powodu konsekwentnie usuwamy linki dot. PDiM, gdyż nie zgadzamy się na promowanie tego przedsięwzięcia za pomocą naszej strony i naszego projektu. PDiM nie jest ani związany z SDiM ani nie jest jego następcą! […]

 

Ponadto przypominamy, że od samego początku informowaliśmy o przeniesieniu sesji na jesień. […]

 

Pełna treść tej informacji  (plik pdf)   –    TUTAJ

 

 

Także na fejsbukowym fanpejdżu  ale o nazwie „Parlament Dzieci i Młodzieży” 25 maja zamieszczono taki komunikat:

 

Jeśli jeszcze nie miałeś / miałaś okazji zgłosić chęci udziału w Parlament Dzieci i Młodzieży – to najlepszy moment! Napisz maila lub wiadomość prywatną do koordynatora w swoim województwie – każdy od razu się Tobą zaopiekuje! -> LISTA PONIŻEJ !

 

Zapraszamy również osoby niebędące Posłankami i Posłami! Działasz w Młodzieżowej Radzie, Samorządzie Uczniowskim? Chcesz wziąć udział w wydarzeniu robionym przez młodych dla młodych? Parlament Dzieci i Młodzieży jest miejscem właśnie dla Ciebie.

 

PEŁNA LISTA KOORDYNATORÓW  (plik pdf)   –   TUTAJ

 

 

Kilka dni później, 28 maja, pojawiła się tam taka informacja:

 

 

Mamy ogromną przyjemność poinformować, że naszym partnerem przy organizacji PDiM została Fundacja FOR (Forum Obywatelskiego Rozwoju)!

 

FOR przekaże wszystkim uczestniczkom i uczestnikom książki edukacyjne – serdecznie dziękujemy za wsparcie!

Trwa akcja crowdfundingowa na PDiM! Chcesz nas wesprzeć? Wejdź na https://pomagamy.im/pdim i prześlij nam choćby drobną kwotę! Za każdą serdecznie dziękujemy

 

 

Ale,  jak dotąd, nigdzie nie znaleźliśmy potwierdzenia, że Parlament Dzieci i Młodzieży rzeczywiście będzie      1 czerwca obradował.

 

 

Za to na stronie Rzecznika Praw Dziecka zamieszczono informację „Apel Rzecznika Praw Dziecka do kuratorów oświaty”. Oto jej fragment:

 

[…] W związku z odwołaniem posiedzenia Sejmu Dzieci i Młodzieży w dniu 1 czerwca br. młodzi ludzie, którzy poczuli się zawiedzeni przez dorosłych postanowili, że wezmą sprawy w swoje ręce i sami organizują w tym dniu posiedzenie Parlamentu Dzieci i Młodzieży na Uniwersytecie Warszawskim.

 

W tym celu młodzież pozyskała 4000 zł w postaci grantu, a także wsparcie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Kwestie organizacyjne ułatwił im również fakt darmowych przejazdów liniami PKP Intercity w dniu 1 czerwca dla osób poniżej 16. roku życia. Chcąc jednak zapewnić wsparcie uczestnikom, którzy ukończyli już 16 lat i nie mogą skorzystać z oferty darmowych przejazdów, organizatorzy zwrócili się o pomoc do poszczególnych kuratorów oświaty. Jak przekazali zgłaszający, część z ich próśb została błędnie odebrana, a kuratorzy i dyrektorzy szkół nieprawdziwie utożsamili ich inicjatywę z wydarzeniem politycznym. Niektóre szkoły, a także kuratoria nie tylko nie wyrażają woli wsparcia inicjatywy młodzieży, a wręcz utrudniają jej realizację, uniemożliwiając wyjazd uczniom i nauczycielom – nawet tym, którzy dobrowolnie zgadzają się na objęcie opieką uczniów w dn. 1 czerwca.

 

Rzecznik Praw Dziecka, apel do kuratorów oświaty, przekazał także do wiadomości Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej (plik pdf))   –  TUTAJ

 

Źródło: brpd.gov.pl

 

 

Na temat  spotkania Parlamentu Dzieci i Młodzieży  w ostatnich dniach napisano także:

 

Portal ONET  –  Prezydent stolicy objęła patronatem Parlament Dzieci i Młodzieży  –  TUTAJ

 

Serwis POLSAT NEWS  –  Sejm Dzieci i Młodzieży jednak się odbędzie. Ale nie w Sejmie   –  TUTAJZostaw odpowiedź