Foto:PAP/Marcin Obara[www.polskieradio24.pl]

 

 

Przed tygodniem (19 września), realizując nasze zobowiązanie publikowania w tygodniach poprzedzających wybory do Parlamentu programów głównych partii i bloków wyborczych, w części dotyczącej ich wizji edukacji, zamieściliśmy pierwszy odcinek tego materiału. Dziś zapraszamy do zapoznania się z informacjami, jakie udało się nam wyszukać – niestety wyłącznie „z drugiej ręki” – o tym jakie zamierza realizować cele w obszarze edukacji naszego kraju Komitet Wyborczy, zarejestrowany przez PKW jako „Sojusz Lewicy Demokratycznej”.

 

Nie trzeba chyba przypominać, że – z przyczyn formalno-prawnych – musieli na taki szyld zgodzić się kandydatki i kandydaci, umieszczani na listach tego komitetu przez władze dwu innych, lewicowych, partii: „Wiosna” (lider – Robert Biedroń) i „Lewica Razem” (lider – Adrian Zandberg).

 

Napisaliśmy „z drugiej ręki”, gdyż nie znaleźliśmy (mimo usilnych starań i wpisywania różnych wersji haseł do wyszukiwarki) jednego zwartego dokumentu, który zawierałby spisany program tego komitetu na tegoroczne wybory parlamentarne. Pozostało nam dokonanie syntezy rozproszonych w różnych źródłach informacji i wypowiedzi kandydatek i kandydatów, w których były treści odnoszące się do ich wizji edukacji „ jeśliby im przyszło rządzić”.

 

Zaczynamy od fragmentów materiału, zamieszczonego 11 września na stronie Radia Z”

 

 

Program Lewicy – oto jego najważniejsze punkty (przytaczamy tylko dotyczące edukacji).

 

Program w tej wersji był prezentowany w trakcie kilku konferencji prasowych, w których wzięli udział przedstawiciele trzech partii wchodzących w skład komitetu SLD.:

 

>Drugie śniadanie dla malucha (?)

>Edukacja seksualna w szkołach

>Opieka dentystyczna w każdej szkole

 

Więcej – TUTAJ

 

 

x             x            x

 

 

Kolejnym źródłem informacji jest zamieszczona na portalu gazeta.pl relacja z konwencji lewicy w Warszawie, która odbyła się 24 sierpnia w Warszawie. Oto wybrane fragmenty tej relacji:

 

 

W programie Lewicy m.in. ekologia i świeckie państwo, zwiększenie płacy minimalnej do poziomu 2700 zł, a w sektorze publicznym do 3500 zł., Istotnym punktem programu Lewicy jest ekologia. Lewica chce, by do 2035 roku większość energii w Polsce pochodziła z odnawialnych źródeł energii. Jej kolejnym postulatem jest zakaz importu węgla. […]

 

W programie Lewicy znajdziemy także takie postulaty jak:

 

>powrót gabinetów dentystycznych i pomocy lekarskiej do szkół,

>świecka szkoła,

>edukacja seksualna,

 

                                                                                                   Więcej – TUTAJ

 

 

x             x            x

 

 

Uzupełnieniem tych skromnych propozycji programowych lewicy, czyli KW SLD, dotyczących „powyborczej” edukacji niech będą (wyszukane w dwu źródłach) wypowiedzi Anny Marii Żukowskiej – rzeczniczki SLD i „dwójki” na warszawskiej liście do Sejmu:

 

Marzę o szkole bez przemocy, o szkole równych szans. Dlatego wprowadzimy zajęcia przeciwko dyskryminacji – powiedziała. Zadeklarowała też wprowadzenie obowiązkowych zajęć z cyberbezpieczeństwa, bo – jak mówiła – dzieci i młodzież coraz więcej czasu spędzają w internecie. Wspomniała też o konieczności przeprowadzania zajęć z edukacji seksualnej oraz konieczność organizacji darmowych dojazdów dzieci do szkoły. – Wprowadzimy też darmowe śniadania, żeby żadne dziecko nie było w szkole głodne – mówiła. Zadeklarowała też przywrócenie opieki dentystycznej i pielęgniarskiej w szkołach.Ale tego wszystkiego nie da się zrobić bez dobrych nauczycieli – zaznaczyła. [Źródło: www.tokfm.pl]

 

[…] Mówiąc o lekcjach religii prowadzonych w szkołach, a finansowanych przez państwo, Anna Maria Żukowska podkreśliła, że idzie na ten cel 2 mld zł. – Te pieniądze powinny być przeznaczone na naukę języka angielskiego i my to zrobimy – mówiła.

 

Dodała, że religia powinna być nauczana poza systemem szkolnym, „w salach katechetycznych”. W szkole natomiast – jak przekonywała – powinna być prowadzona rzetelna edukacja, w tym edukacja seksualna.

Nie bójmy się mówić dzieciom o seksualności człowieka. Człowiek jest z natury istotą seksualną, a nie bezpłciowym aniołem – stwierdziła. Podkreśliła, że dzieciom należy się rzetelna wiedza i fakty, o tym, „co dzieje się z ich ciałami” w okresie dorastania, a nie „zaczerwieniona katechetka”. Polityk podkreśliła też, że edukacja seksualna pomoże dzieciom w wielu przypadkach uchronić się przed przemocą seksualną. [Źródło: www.polskieradio24.pl]

 

 

Komentarz redakcji:

 

Także w przypadku propozycji tego komitetu wyborczego dla świata edukacji nie uznaliśmy za potrzebne komentowanie tych skromnych ofert. Także dlatego, że kandydaci z tych list wyborczych, jeśli dostaną się do Sejmu, nie będą formowali rządu – co wyraźnie widać z ostatnich (wrześniowych) sondaży preferencji wyborców. W najlepszym wypadku, wchodząc do koalicji rządowej z mającą najwięcej posłów partią opozycyjna, będą mogli starać się przekonać koalicjantów do, przynajmniej części, swych postulatów.:

 

 

Źródło: www.wybory.eu/sondaze/Zostaw odpowiedź