Foto: Tomasz Radzik[www.se.pl]

 

 

Realizując naszą deklarację dotyczącą publikowania w tygodniach poprzedzających wybory do Parlamentu programów głównych partii i bloków wyborczych, dotyczących ich wizji edukacji – prezentujemy pierwszy odcinek tego serialu. Zdecydowaliśmy się na kolejność odwrotną do miejsc, jakie te komitety zajmują w najnowszych sondażach poparcia.

 

Jako że pozycję „tego czwartego”, którego wynik pozwoliłby mu na wejście do Sejmu, zajmują – wymiennie – raz PSL+ Kukiz15, a raz Konfederacja WiN, dziś przedstawimy informacje o wizji edukacji, z jaką oba te bloki idą do wyborów.

 

 

Zaczniemy od oferty PSL:

 

 

 

Oto postulaty zmian, które obiecuje ta nieformalna koalicja, gdyby to ona rządziła:

 

>ograniczenie liczby uczniów w klasie do maksymalnie 25 osób;

 

>zagwarantujemy uczniom ciepły, dwudaniowy posiłek w szkole, niezależnie od statusu majątkowego ich rodziców;

 

>minimum 5 godzin nauki języka angielskiego w tygodniu już od pierwszej klasy szkoły podstawowej;

 

>wprowadzenie do szkół nowych przedmiotów nauczania: podstawy ekonomii oraz wiedzę o ekologii, ochronie przyrody i zdrowym trybie życia, w tym o odżywianiu się;

 

>odbudowanie prestiżu zawodu i poczucia bezpieczeństwa nauczycieli: średnia płaca nauczyciela na etacie musi równać się średniej płacy w gospodarce,

 

>uruchomienie programu eTornister, na który złoży się tablet z internetem i wszystkimi niezbędnymi podręcznikami dla każdego dziecka;

 

>każda szkoła podstawowa powinna zapewniać bezpłatną, profesjonalną opiekę pozalekcyjną dla uczniów do czasu powrotu rodziców z pracy.

 

 

Pełna wersja tej części programu PSL     –     TUTAJ

 

 

 

X           X           X

 

 

 

A oto co udało się nam odnaleźć o obietnicach w obszarze edukacji w propozycjach partii Konfederacja Wolność i Niepodległość. Niestety – nie jest to fragment oficjalnie ogłoszonego wyborczego programu tej partii – wyszukiwarka takowego tekstu nie odnalazła. Jedyne co znaleźliśmy, to deklaracje jednego z kandydatów na posła – Artura Dziambora*:

 

„Polska edukacja potrzebuje gigantycznych zmian – bon oświatowy, urynkowienie szkół, wzrost prestiżu zawodu nauczyciela, uwolnienie rynku edukacyjnego. Wszystko to będzie moim celem w Sejmie nadchodzącej kadencji” – zapowiada kandydat na posła Konfederacji Artur Dziambor..

 

Konfederacja chce likwidacji kuratoriów i wydziałów oświaty – pod hasłem „Pieniądze przekazywane na edukację, nie biurokrację”. Chce zlikwidować nawet Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wyobrażacie sobie taką rewolucję?

 

Ich zdaniem cała dzisiejsza debata o edukacji niewiele daje. System trzeba zdecentralizować i odbiurokratyzować. „Jedynie kompleksowe zmiany systemu nauczania, które proponuję, zagwarantują zwiększenie poziomu edukacji i funkcjonowania polskich szkół” – czytamy na profilu Konfederacji na Instagramie.  [Źródło: www.natemat.pl]

 

 

*Artur Dziambor – lat 37, nauczyciel j. angielskiego w Prywatnym Technikum Gastronomicznym w Gdyni, właściciel firmy Arthur’s – pozycja 1. na liście Komitetu Wyborczego Konfederacji Wolność i Nieodległość w okręgu 26 (okręg gdyńsko-słupski)

 

 

Obejrzyj i wysłuchaj także wypowiedź posła Artura Dziambora na You Tube: „Wolnościowe spojrzenie na edukację – szkolnictwo” (od 3. minuty)  –  TUTAJ

 

 

W uzupełnieniu przytoczymy jeszcze jeden fragment, tym razem ze strony „Dziennika Polskiego”, w którym zapisano krotką wypowiedź innego z kandydatów – Konrada Berkowicza, lidera krakowskiej listy Konfederacji Wolność i Niepodległość:

 

chcemy zabezpieczyć prawo rodziców do decydowania o tym czego uczy się ich dziecko w szkole i czy jest indoktrynowane np. ideologią LGBT – dodał kandydat Konfederacji do Sejmu.”   [Źródło: www.dziennikpolski24.pl]

 

 

 

Komentarz redakcji:

 

Po chwili zastanowienia postanowiliśmy pozostawić te przedwyborcze obietnice obu bloków wyborczych bez komentarza. Szanse na to, że – zarówno jedna jak i druga – artykułująca je dziś formacja polityczna będzie miała realne szanse na ich realizację są – w naszym przekonaniu – ZEROWE!

 

A zamieściliśmy je z obowiązku kronikarskiego…. [WK]Zostaw odpowiedź