„Miejsca młodych – jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież” – o tym dyskutowali młodzi parlamentarzyści, którzy zebrali się dziś w gmachu przy Wiejskiej. Po burzliwej debacie młodzi politycy podjęli wspólną uchwałę. Obrady XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży otworzył marszałek Radosław Sikorski.

 

 

1

fot. Krzysztof Białoskórski

 

Życzę Wam cierpliwości podczas dzisiejszych dyskusji, a także budowania kompromisów, bez których ani parlament ani demokracja nie mogłyby istnieć powiedział marszałek Sejmu. – Zachęcam do wytrwałego współtworzenia rzeczywistości, bo to jak Polska będzie wyglądać w kolejnych dekadach zależy także od Was – podkreślił. […]

 

 

 

2

fot. Krzysztof Białoskórski

 

Pod czujnym okiem Prezydium Sejmu dzisiejsze obrady prowadzili Michał Skręta, Michał Nehring oraz Damian Nowicki.

 

 

2a

fot. Krzysztof Białoskórski

 

Podobnie jak parlamentarzyści „dorosłego” Sejmu młodzi posłowie i posłanki z zaangażowaniem uczestniczyli w debacie, przedstawiając swoje racje i argumenty. Po długiej i gorącej dyskusji nad projektem uchwały w sprawie miejsca ludzi młodych w przestrzeni publicznej, posłowie SDiM podjęli uchwałę.

 

 

2b

fot. Krzysztof Białoskórski

 

Dokument, którego ostateczną treść uzgodnili w głosowaniu, zawiera m.in. postulaty w zakresie dostępu młodzieży do przestrzeni publicznej, kreowania jej wielofunkcyjności oraz zapewnienia bezpieczeństwa młodzieży tam przebywającej. […]

 

 

Źródło: www.sejm.gov.pl

 

 

 

O obradach XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży zamieszczono informację także na stronie MEN, gdyż przed młodymi posłami wystąpiła, obok premier Ewy Kopacz, minister Joanna Kluzik-Rostkowska. Oto fragmenty tej relacji:

 

 

3

fot. Krzysztof Białoskórski

 

Utworzenie Młodzieżowej Rady przy Parlamencie RP, nowa matura, darmowe podręczniki, ale i siatka godzin nauczycieli – tego dotyczył grad pytań, którym w poniedziałek zasypali minister edukacji młodzi posłowie.

 

 

Chcemy mieć takiego partnera jak Wy. Nikt nam lepiej nie powie jakie są Wasze oczekiwania wobec życia i edukacji, jeżeli nie powiecie nam tego sami – przyznała Joanna Kluzik-Rostkowska w trakcie corocznych obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży. – Ciekawa jestem czy obrady wyjdą Wam lepiej niż nam, bo nam to różnie wychodzi. Czasem się ze sobą zgadzamy, czasem się ze sobą bardzo kłócimy. Trzymam za Was kciuki i będę bardzo uważnie obserwowała jak sobie tutaj radzicie. To miejsce jest fascynujące, chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się nudne – dodała szefowa MEN. […]

 

 

Parlamentarzystów interesowała także siatka godzin, która ich zdaniem, ogranicza nauczycieli. „Czy nie lepiej rozliczać nauczycieli ze zrealizowanego materiału zamiast z liczby godzin przeprowadzonych przez nich?” – pytali.

 

 

Joanna Kluzik-Rostkowska przyznała, że nauczyciele powinni być przede wszystkim doceniani i rozliczani za to jak potrafią uczyć, za to jak potrafią pokazywać młodzieży świat, za to że pozwalają uczniom zadawać pytania, za to że pozwalają im popełniać błędy, za przygotowanie dzieci do poniesienia ryzyka i porażki.

 

 

Świat się zmienił. Chcemy nie tylko żebyście ze sobą rywalizowali, ale żebyście także potrafili ze sobą współpracować. My też się tego uczymy. Nauczyciele są mniej związani różnymi oczekiwaniami, niż może się Wam wydawać. Czy wiecie, że nauczyciele mogą w ogóle nie korzystać z podręczników? Nauczyciel jest zawsze najważniejszy. Podręcznik jest dodatkiem do jego pracy. Co do siatki godzin – zawsze trzeba życie szkoły w jakiś sposób zorganizować. Trzeba wiedzieć ile jest godzin geografii, historii, matematyki, fizyki w danym roku. Inaczej strasznie trudno byłoby współpracować nauczycielom między sobą – tłumaczyła szefowa MEN. – Natomiast nie ma żadnego ograniczenia, jeżeli chodzi o sposób prowadzenia lekcji. Nie ma nawet ograniczenia, jeżeli chodzi o miejsce w którym ta lekcja jest prowadzona. Poproście swoich nauczycieli, aby śmiało rozwinęli skrzydła. Żeby stali się waszymi przewodnikami. Im więcej swobody dadzą sobie nauczyciele w prowadzeniu lekcji, tym więcej swobody będziecie mieli wy. I wtedy – zapewniam Was – efekt przerośnie nasze oczekiwania. Bo nie dość, że będziecie umieć bardzo wiele rzeczy, to jeszcze będziecie się tego uczyć z przyjemnością – dodała Joanna Kluzik-Rostkowska.

 

 

Posłanki i posłowie byli także zainteresowani nową maturą oraz darmowymi podręcznikami.

 
Źródło: www.men.gov.pl



Jedna odpowiedź to “Dziś odbyła się XXI sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży”

  1. Felieton nr 80. Jak projekt edukacyjny można wykorzystać w celach politycznych | Obserwatorium Edukacji napisał:



    […] w miniony poniedziałek, 1 czerwca, zamieszczałem informację o kolejnym już XXI posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży, jaki od 1994 roku z okazji Dnia Dziecka, […]

Zostaw odpowiedź