1

 

Mając w pamięci fakt, iż 11 czerwca zapraszaliśmy na spotkanie poświęcone międzynarodowemu projektowi „Boys Reading – Chłopaki czytają” – „Obserwatorium Edukacji” zawitało dziś na Wydział Filologiczny UŁ, w którego nowoczesnej siedzibie spotkało się dzisiaj około 30 osób – głównie bibliotekarek i nauczycielek* łódzkich szkół, zainteresowanych tym projektem.

 

2

Od lewej: prof. J. Płóciennik, mgr A. Zatora, dr M. Wróblewski

 

Zebranych w sali 001, w imieniu realizatorów projektu, powitał prof. dr hab. Jarosław Płóciennik  – prorektor UŁ, kierownika Katedry Teorii Literatury na tej uczelni. Po nim prezentowali dotychczas zrealizowane zadania i obszernie informowali o mających jeszcze zaistnieć  w projekcie „Boys Reading – Chłopaki czytają” działaniach realizatorzy tego projektu: dr Michał Wróblewski  i doktorantka – mgr Anna Zatora – oboje także z tejże Katedry Teorii Literatury.

 

Projekt edukacyjny „Boys Reading – Chłopaki czytają” realizowany jest w ramach unijnego programu Erasmus+. Jego główny celem jest rozwijanie umiejętności uczestników poprzez edukację formalną i pozaformalną – w tym konkretnym przypadku – umiejętność czytanie przez chłopców w wieku 12 – 16 lat.

 

W projekcie „Boys Reading”, zarządzanym przez CARDET (Cypr), biorą udział partnerzy z krajów Europy środkowej i południowej – poza Polską (Uniwersytet Łódzki) są to: Austria, Chorwacja, Grecja, Portugalia i Rumunia. Konsorcjum złożone z tych 7 państw realizuje założenia projektu w ścisłej współpracy, dostosowując jednak swoje działania do specyfiki danego kraju.

 

Osoby zainteresowane mogą dowiedzieć się więcej o projekcie z informacji, zamieszczonych na stronie Biura Międzynarodowych Projektów UŁ, a także na oficjalnej stronie projektu „Boys Reading”.

 

Aktualnie organizatorzy poszukują szkół i nauczycieli, którzy chcieliby włączyć się w realizację części praktycznej – poprowadzenia lekcji i zajęć zachęcających uczniów do czytania książek –  czemu służyło przede wszystkim to spotkanie. Osoby zainteresowane tym tematem, które nie mogły uczestniczyć w dzisiejszym spotkaniu, powinny skontaktować się z  Karoliną Tomaczyk z Biura Międzynarodowych Projektów Edukacyjnych Uniwersytetu Łódzkiego: tel. 42 635 47 52, e-mail karolina.tomczyk@uni.lodz.pl

 

*Wśród osób przybyłych na to spotkanie był tylko jeden mężczyzna!

 

Oto zestaw prezentacji, które towarzyszyły wystąpieniom prelegentów:

Boys reading – Chłopaki czytają

20 proponowanych lektur

Pomysły na zaktywizowanie uczniów

Co to jest dystopia ?

 

 

Tekst i zdjęcia

Włodzisław KuzitowiczZostaw odpowiedź