W niedzielę 27 grudnia, w programie „Fakty” TVN, podjęto temat zakazu wychodzenia z domu bez opieki osób dorosłych dzieci do lat 16. Oto fragmenty zapisu ze strony <fakty.tvn24> :

 

 

Zgodnie z wytycznymi rządu w godzinach 8:00-16:00 od poniedziałku do piątku dzieci i młodzież do 16. roku obowiązuje zakaz wychodzenia z domu bez opieki dorosłych. W czasie ferii również. Dlatego Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę uruchomiła petycję, w której domaga się zniesienia tego zakazu.

 

Zwykle uczniowie od ferii oczekiwali więcej, ale teraz nawet za spacerem tęsknią. W dni powszednie, mimo przerwy w nauce, młodzież do lat 16 obowiązuje – pomiędzy godziną 8:00 a godziną 16:00 – zakaz przemieszczania się bez opiekuna.

 

Będzie ciężko – mówi Martyna. – To miało być tylko dlatego, żeby dzieci nie wychodziły na dwór, a uczestniczyły w nauce online, ale podczas ferii zostawić taki przepis to jest nieporozumienie – dodaje pan Adrian. – Uziemione w domach do godziny 16. Po 16 jest już ciemno, wszystko będzie pozamykane: lodowiska, kina – dodaje pani Marta.

 

 

Apel do premiera

 

Wytyczne rządu niepokoją także psychologów. – Co dzieci mają zrobić ze sobą? Co z ich pasjami? Co z perspektywą uprawiania sportów? Wiadomo, że ferie były takim wyczekiwanym okresem, żeby podładować baterie – podkreśla Lena Czernecka, psycholog.

 

Eksperci zwracają również uwagę, że izolacja i nicnierobienie może rodzić w nastolatkach frustrację, a nawet prowadzić do depresji. Dlatego Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zbiera podpisy pod petycją do premiera Mateusza Morawieckiego, by wypuścił dzieci z domów. […]

 

63 procent przeżywa bardzo źle to, że jest zamknięta. Jedna trzecia zbadanych nastolatków oceniła swój stan zdrowia jako zły, albo bardzo zły mówi Maria Keller-Hamela. Oprócz samej ochrony młodych ludzi przed wirusami, musimy pomyśleć o ich zdrowiu psychicznymzaznacza Tomasz Bilicki z Fundacji Innopolis. Zwłaszcza, że latami słyszeli, że mają wstać od komputera i wyjść. Teraz mają zostać w domach, co wcale, także epidemiologicznie, nie jest bezpieczniejsze – uważa profesor Magdalena Marczyńska, doradczyni premiera w sprawach COVID-19. Rekomenduje zniesienie zakazu. […]

 

 

Cały materiał „Nastolatkowie ‚uziemieni w domach’ podczas ferii. Rodzice i eksperci apelują do premiera o zniesienie zakazu” (w tym fragment programu FAKTÓW) – TUTAJ

 

 

Źródło: www.fakty.tvn24.pl

 

 

X           X           X

 

 

 

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę uruchomiła petycję w której domaga się zniesienia w okresie przerwy szkolnej od 28 grudnia do 17 stycznia, zakazu przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00!

 

Zapowiedziane obostrzenie dla wielu dzieci i młodych ludzi oznacza nieopuszczanie domu, gdy jest jasno. Nie wszyscy opiekunowie mają możliwość, aby towarzyszyć dziecku czy nastolatkowi nawet podczas krótkiego wyjścia z domu w godzinach, które są standardowo godzinami pracy. W praktyce oznacza to pozbawienie wielu dzieci możliwości wyjścia w czasie dnia z zamkniętej przestrzeni, choćby na krótki spacer z psem. Taka sytuacja może pogłębiać towarzyszący izolacji niepokój, obniżony nastrój czy lęk, a także zagrażać zdrowiu w ogóle.

 

Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja pandemii wymaga podjęcia nadzwyczajnych środków. Jednak w działaniach ochronnych podejmowanych przez rząd, które dotyczą dzieci, konieczne jest uwzględnienie ich praw i dobrostanu. Decyzje dotyczące dzieci powinny być konsultowane z ekspertami (psychologami, pediatrami, psychiatrami). Zakaz wychodzenia z domu stoi w zdecydowanej sprzeczności z potrzebami psychofizycznymi dzieci i młodzieży.

 

 

TREŚĆ PETYCJI DO PREMIERA MORAWIECKIEGO TUTAJ

 

 

Petycję można podpisać  TUTAJ

 

 

Źródło: www.fdds.pl

 

 

 Jedna odpowiedź to “Apel do premiera o zniesienie zakazu wychodzenia dzieci do 16 r.ż. z domów”

  1. Grzegorz napisał:    Popieram petycję. Podpisałem.

Zostaw odpowiedź