Dziś, dzięki artykułowi Joanny Cieśli z tygodnika „Polityka”, której artykuł zatytułowany „MEN pracuje nad projektem Szkoła 2020 razem z fundacją Elbanowskich” zamieszczono wczoraj na internetowej stronie tego czasopisma, wracamy do tematu sprzed roku, kiedy to po raz pierwszy informowaliśmy naszych Czytelników: „Fundacja małżeństwa Elbanowskich zreformuje nam edukację!” (Felieton nr 121 1 maja 2016r.) Długo o związkach Fundacji Rzecznik Praw Rodzica z ministerstwem edukacji panowała cisza, ale… ale jak się okazuje – sposób na dorwanie się do ministerialnie dzielonych „konfitur” z unijnego słoika zawsze się znajdzie. Oto fragment tego artykułu:
Szkoła 2020 – tak ma się nazywać kolejny projekt ustawy o oświacie, nad którym pracuje MEN. Partnerem w pracach jest Fundacja Rzecznik Praw Rodziców, Karoliny i Tomasza Elbanowskich. Na stronie internetowej szkola2020.pl umieszczono zaproszenie dla uczniów, rodziców, nauczycieli i kadry zarządzającej do wspólnego tworzenia rekomendacji do ustawy „tak, by szkoła była nie tylko miejscem wysokiej jakości edukacji, dobrze zarządzanym i kontrolowanym, ale też miejscem współpracy z rodzicami, przyjaznym i bezpiecznym dla wszystkich uczniów”.[…]
W dalszej części artykułu jego autorka przypomina, że wiosną ub. roku MEN ogłosiło konkurs na partnera do konsultacji społecznych. Wygrała go Federacja Inicjatyw Oświatowych, jednak ministerstwo konkurs unieważniło i rozpisało nowy – tym razem wygrał go „właściwy” podmiot – Fundacji Rzecznik Praw Rodzica. Koszty projektu – ok. 2,4 mln zł (w tym 700 tys. zł dla Fundacji RPR) – pokrywane są z unijnego projektu pn. „Zmiany w systemie edukacji w Polsce odpowiedzią na oczekiwania społeczne i zmiany gospodarcze”.
Cały artykuł „MEN pracuje nad projektem Szkoła 2020 razem z fundacją Elbanowskich” – TUTAJ
Źródło: www.polityka.pl/
Informacje uzupełniające:
Komunikat MEN z dnia 23 marca 2017r. „Zmiany w systemie edukacji w Polsce odpowiedzią na oczekiwania społeczne i zmiany gospodarcze”
Ministerstwo Edukacji Narodowej Departament Podręczników, Programów i Innowacji w partnerstwie z Fundacją Rzecznik Praw Rodziców rozpoczął realizację projektu pn. „Zmiany w systemie edukacji w Polsce odpowiedzią na oczekiwania społeczne i zmiany gospodarcze”. […]
Celem projektu jest również stworzenie i wdrożenie reguł zapewniających przeprowadzenie pogłębionych konsultacji publicznych w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Wsparciem w zakresie przeprowadzenia pogłębionych konsultacji społecznych dotyczących opracowania założeń do ustawy regulującej system edukacji w Polsce zostanie objętych 50 pracowników Ministerstwa Edukacji Narodowej.[…]
Projekt zakłada wsparcie przeprowadzenia pogłębionych konsultacji społecznych projektu rządowego aktu normatywnego, zawartego w Wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów, dotyczącego kwestii istotnych dla znacznej części społeczeństwa.
Wartość projektu ogółem: 2 542 959,19 zł
Wysokość wkładu UE w projekt: 2 143 206,01 zł
Okres realizacji projektu: 01.10.2016 – 31.10.2018 r.
Źródło: www.men.gov.pl
25 maja na fanpage „Szkola2020” zamieszczono taki tekst:
OD DIAGNOZY, AŻ PO PROJEKT USTAWY.
Chcesz mieć wpływ na to jak będzie wyglądać szkoła w przyszłości? Jesteś nauczycielem? Rodzicem? Dyrektorem szkoły? A może uczniem? Te konsultacje są skierowane do Ciebie!
Wspólnie tworzymy rekomendacje do ustawy o oświacie, tak by szkoła była nie tylko miejscem wysokiej jakości edukacji, dobrze zarządzanym i kontrolowanym, ale też miejscem współpracy z rodzicami, przyjaznym i bezpiecznym dla wszystkich uczniów. [Źródło: www.facebook.com/Szkola2020]
Oficjalna strona projektu „Szkoła 2010” – TUTAJ
O Fundacji Rzecznik Praw Rodzica:
[Źródło:www.rzecznikrodzicow.pl/fundacja]
Fundacja Rzecznik Praw Rodziców została powołana 6 stycznia 2010 r. i zarejestrowana 26 stycznia w Warszawie, jako organizacja wspierająca Stowarzyszenie o tej samej nazwie.
Do podstawowych celów Fundacji należą:
> Działanie na rzecz polityki prorodzinnej;
> Działanie mające na celu zmianę ustawodawstwa i przepisów niekorzystnych dla rodziców i dzieci oraz promowanie ustawodawstwa i przepisów, których skutki będą korzystne dla rodziców i dzieci.
Zarząd Fundacji:
Prezes: Karolina Elbanowska
Członkowie Zarządu: Tomasz Elbanowski, Małgorzata Lusar
Rada Fundacji:
Magdalena Drąg, Małgorzata Barańska, Dorota Dziamska, Katarzyna Kurzeja. Patryk Kurzeja
STATUT FUNDACJI RZECZNIK PRAW RODZICÓW – TUTAJ