Foto: www.men.gov.pl

 

Minister Anna Zalewska na konferencji prasowej po wczorajszym spotkaniu Zespół do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty.

 

 

Wczoraj nauczycielska opinia publiczna mogła dowiedzieć się (ale tylko ze strony  oswiata.abc.com), że „rozpoczęło się spotkanie zespołu ds. statusu zawodowego nauczycieli”.

 

W obszernym komunikacie, zatytułowanym „Związki zawodowe i MEN dyskutują o przyszłości zawodu nauczyciela”, jeszcze przed południem, można było przeczytać::

 

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa MEN Anna Ostrowska, w spotkaniu w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” uczestniczy minister edukacji narodowej Anna Zalewska. W spotkaniu biorą udział także m.in. przewodniczący Branży Nauki i Oświaty FZZ Sławomir Wittkowicz i wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński. [Więcej: www. www.oswiata.abc.com.pl]

 

Na bardziej konkretne wiadomości trzeba było poczekać do wieczora. MEN na swej stronie zamieścił wtedy komunikat…  w którym – jak  to często na tej stronie się zdarza – niewiele można tych konkretów wyczytać:

 

Przed nami dużo zadań, zespół będzie pracował nadal w takim samym składzie* – powiedziała Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska podczas pierwszego w tym roku posiedzenia Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty.

 

Dziś, 24 stycznia br. odbyło się spotkanie, podczas którego został omówiony dalszy plan pracy. W ramach II etapu działań Zespołu zaplanowane są rozmowy m.in. o systemie doskonalenia nauczycieli, szkolnictwie branżowym, subwencji oświatowej. Minister Anna Zalewska poinformowała uczestników, że trwają obecnie prace nad projektem rozporządzenia w sprawie oceny pracy nauczycieli. Zachęciła wszystkich członków Zespołu do przesłania do MEN propozycji kryteriów oceny pracy nauczyciela.[…] [Źródło: www.men.gov.pl]

 

Pozostało nam wrócić na stronę wydawnictwa Wolters Kluwer, gdzie –  także  późnym wieczorem – zamieszczono kolejny tekst, informujący o już zakończonym spotkaniu w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”:

 

 

[…]Ponad trzy godziny trwało w środę w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” spotkanie zespołu ds. statusu zawodowego nauczycieli. Udział w nim wzięła minister edukacji narodowej Anna Zalewska, a także m.in. przewodniczący Branży Nauki i Oświaty FZZ Sławomir Wittkowicz i wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński.

 

Gdyby jednym zdaniem ocenić to, co się wydarzyło, to po prostu się spotkaliśmy. Niestety z tego niewiele wynika dla nauczycieli, dla pracowników oświaty, bo podstawowy postulat, który został zgłoszony w stanowisku do pani minister przez FZZ i ZNP, czyli wzrost wynagrodzeń od 1 stycznia tego roku o 15 proc. właściwie został wysłuchany i na tym się zakończyło”poinformował dziennikarzy Baszczyński. […]

 

Pracę w tym zespole traktujemy w tej chwili bardziej jak klub dyskusyjny i to zostało też wyartykuowane, że jest to forum, na którym możemy spotykać się z przedstawicielami ministerstw, korporacji samorządowych, partnerów społecznych. Natomiast nie jest to gremium na żadnym etapie decyzyjne, co pani minister udowodniła forsując jednostronnie ustawę o finansowaniu zadań oświatowych” ocenił Wittkowicz. […]                                                                                                                                                                             [Źródło: www.oswiata.abc.com.pl]

 

 

Komentarz redakcji:

 

Przypominamy, że wczorajsze spotkanie Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty odbyło się, mimo wniosku o przesunięcia terminu  tego spotkania, jaki zgłosili szefowie dwu uczestniczących w pracach Zespołu  związków zawodowych  w swym wspólnym wystąpieniu do minister Zalewskiej z dnia 18 stycznia 2018 roku.

 

O tym, że szefowa MEN nie planuje zmiany postulowanej w tamtym piśmie formuły prowadzenia dalszych prac nad statusem zawodowym nauczycieli świadczy jej wypowiedź, przytoczona w komunikacie MEN: „Przed nami dużo zadań, zespół będzie pracował nadal w takim samym składzie”. [WK]

 

 

 



Zostaw odpowiedź