Dzisiaj na stronie Zarządu Głównego ZNP zamieszczony został komunikat,zatytułowany „Złożyliśmy dokumenty dot. zarejestrowania komitetu inicjatywy obywatelskiej”. Oto jego obszerne fragmenty:

 

Foto: www.https://znp.edu.pl/7312-2/

 

Prezes Sławomir Broniarz i wiceprezes Krzysztof Baszczyński przed wejściem do Kancelarii Sejmu prezentują teczki z dokumentami, potrzebnymi do zarejestrowania komitetu inicjatywy obywatelskiej

 

 

[…] – Od miesiąca czekamy na spotkanie z panią Marszałek Sejmu Elżbietą Witek. Niestety, nie doczekaliśmy się, dlatego dziś składamy dokumenty w wydziale podawczym Sejmupoinformował prezes ZNP, Sławomir Broniarz.

 

Celem naszego obywatelskiego projektu * jest podwyższenie nauczycielskich wynagrodzeń. Nasza propozycja polega na powiązaniu wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w kraju. Chcemy wprowadzić ten mechanizm poprzez obywatelską inicjatywę ustawodawczą.

 

[…] … proponujemy, aby wysokości kwot średniego i zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, stanowiły określony procent kwoty przeciętnego wynagrodzenia obowiązującej w III kwartale poprzedzającego roku budżetowego.

 

Gdyby proponowane przez nas rozwiązania obowiązywały obecnie, to od 1 stycznia 2020 r. wynagrodzenie zasadnicze dyplomowanego wynosiłoby minimum 4931 zł, czyli – według GUS – tyle, ile przeciętne wynagrodzenia w gospodarce w III kwartale 2019 r., a wynagrodzenie zasadnicze stażysty – co najmniej 3599 zł. To – odpowiednio – ok. 1000 i 800 zł więcej niż obecnie.

 

 

Cały komunikat „Złożyliśmy dokumenty dot. zarejestrowania komitetu inicjatywy obywatelskiej” TUTAJ

 

 

Źródło: www.znp.edu.pl

 

 

*Więcej o procedurze obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej   –   TUTAJ

 

 

O inicjatywie ZNP poinformowała także „Gazeta Prawna” w artykule Pensja nauczyciela powiązana ze średnią krajową. Broniarz: Zbierzemy co najmniej 100 tys. podpisów” – TUTAJ

 

 

Komentarz redakcji:

 

1.Oby tylko wysiłek organizacyjny, jaki zostanie włożony w zebranie wymaganej liczby podpisów pod tą ustawą nie poszedł na marne – jak miało to miejsce w przypadku bardzo wielu podobnych inicjatyw w latach 2016, 2017, 2018 i 2019.

 

2.Oto przykład drogi legislacyjnej obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty, dotyczącego zmian w zasadach nauki religii w szkołach publicznych, [druk nr 48] który został złożony w Sejmie 26 listopada 2015 roku – zobacz  – TUTAJ

 

 Zostaw odpowiedź