Na stronie portalu EID zamieszczono wczoraj streszczenie raportu UNICEF o przemocy w szkole. Oto jego obszerne fragmenty, linki: do całego artykułu oraz na strony UNICEF:

 

Foto: www.unicef.org

 

 

Połowa wszystkich uczniów na całym świecie w wieku 13-15 lat – czyli blisko 150 mln młodych ludzi – deklaruje, że doświadczyło przemocy ze strony swoich rówieśników na terenie placówki edukacyjnej lub w jej okolicy – wynika z najnowszego raportu UNICEF. W Polsce przemoc fizyczna i różne formy dręczenia zakłócają prawidłową edukację aż 48% dzieci w wieku 13-15 lat.[…]

 

Raport przedstawia liczne rodzaje przemocy jakiej dzieci doświadczają w szkołach i ich okolicach. Według najnowszych danych UNICEF:

 

Na całym świecie ponad 1 na 3 uczniów wieku 13-15 lat doświadcza dręczenia. Mniej więcej podobny odsetek bierze udział w bójkach.[…]

 

UNICEF zwraca uwagę, że przemoc w szkołach z udziałem broni, takiej jak noże i pistolety, nadal zbiera żniwo ofiar. Podkreśla również, że w coraz bardziej cyfrowym świecie, osoby dręczące rozpowszechniają brutalne, krzywdzące i poniżające treści jednym kliknięciem.

 

Z raportu wynika, że w Polsce 48% uczniów w wieku 13-15 lat deklaruje, że co najmniej raz w ciągu ostatnich kilku miesięcy doświadczyło przemocy ze strony rówieśników w szkole. Gorszy wynik uzyskała m.in. Kanada (50%), Francja (51%) czy Węgry (51%). Najgorzej w zestawieniu wypada Litwa (66%) i Łotwa (63%). Najmniej nastolatków deklarujących doświadczenie przemocy rówieśniczej w szkołach jest w Szwecji (28%), Islandii (29%) i Hiszpanii (33%).[…]

 

 

Aby wyeliminować przemoc w szkołach, UNICEF wraz z partnerami wzywają do natychmiastowych działań w następujących obszarach:

 

>Wprowadzenie regulacji prawnych chroniących uczniów przed przemocą w szkołach.

>Wzmocnienie działań prewencyjnych w placówkach edukacyjnych.

>Przekonywanie społeczności oraz osób indywidualnych do wspierania uczniów w dzieleniu się własnymi doświadczeniami przemocy oraz pracy na rzecz zmian w szkołach i społecznościach.

>Inwestowanie w bardziej efektywne oraz sprawdzone rozwiązania, które wzmacniają bezpieczeństwo uczniów i szkół.

>Zbieranie lepszych, bardziej szczegółowych danych dotyczących przemocy wobec dzieci w szkołach i wokół nich oraz udostępnianie informacji o skutecznych działaniach.

 

UNICEF zachęca młodych ludzi na całym świecie, aby odważnie opowiadali swoje historie oraz dzielili się doświadczeniami ze wspólnej pracy na rzecz poprawy obecnej sytuacji w szkołach i wyeliminowania przemocy raz na zawsze.

 

 

Cały artykuł „Połowa nastolatków na świecie doświadcza przemocy rówieśniczej w szkole i jej okolicach”    –    TUTAJ

 

Zobacz także

 

Na polskiej stronie UNICEF: Połowa nastolatków na świecie doświadcza przemocy rówieśniczej w szkole i jej okolicach    –    TUTAJ

 

 

Treść raportu (m.in. w j. angielskim, francuskim i hiszpańskim)    –    TUTAJZostaw odpowiedź