Wczoraj tylko jedno lokalne medium* poinformowało o zakończonej e-rekrutacji do łódzkich szkół ponadpodstawowych. Była to TVP3 Łódź. Oto informacja, zamieszczona na internetowej stronie tej stacji: „Uczniowie poznali wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych”:

 

Nie było kolejek przed szkołami ani okrzyków radości. W pandemicznych warunkach listy z nazwiskami uczniów, w większości placówek zawisły nie na szkolnej tablicy, a tej internetowej. Samo ubieganie się o miejsce w danej placówce także było nie lada wyzwaniem.

 

– Myślę, że z tego powodu jest grupa uczniów, którzy nie zalogowali się i mieli trudności z dostaniem się do wymarzonych szkółzaznacza Marta Supernat, wicedyrektor (XLVII) LO im. Staszica w Łodzi * (przy ul. Czernika na Widzewie Wschodzie).

 

Do żadnej szkoły w Łodzi nie zakwalifikowało się 216 uczniów. To nie oznacza, że zabrakło dla nich miejsca, po prostu na egzaminie ósmoklasisty zdobyli za mało punktów.


Dla wszystkich powinno znaleźć się miejsce. oferta jest tak szeroka, że uczniowie powinni znaleźć szkołę dla siebiepodkreśla Berenika Bardzka, dyrektor Wydziału Edukacji UMŁ.

 

 

Do techników, branżówek i ogólniaków w Łodzi dostało się ponad 4,6 tys. uczniów – było przygotowanych 5,6 tys. miejsc. Technika i szkoły branżowe cieszyły się najmniejszym zainteresowaniem.*

 

 

Dyrektorzy szkół upatrują przyczynę w braku możliwości promocji swoich placówek.

 

Zawsze organizowaliśmy dni otwarte, nawet trzykrotnie. Mieliśmy kontakt osobisty. W czasie pandemii nie było takiej możliwości i dzieci jakoś tak pogubiły sięzauważa Małgorzata Rybińska, wicedyrektor w Zespole Szkół Samochodowych w Łodzi.

 

– Od jutra do 18 sierpnia, do 15.00, uczniowie powinni potwierdzić wolę przynależności do danej szkoły mówi Berenika Bardzka.

 

Dla tych, którzy nie dostali się do żadnej szkoły, nie będzie rekrutacji uzupełniającej – od 19 sierpnia uczniowie mogą szukać wolnych miejsc bezpośrednio w szkołach.

 

 

 

Źródło: www.lodz.tvp.pl

 

 

*Już po zamieszczeniu powyższego materiału dotarła do nas informacja, że wczoraj „Dziennik Łódzki” zamieścił artykuł redaktora Macieja Kałacha, zatytułowany „Szkoły średnie w Łódzkiem opublikowały listy zakwalifikowanych. 216 kandydatów do LO, techników i branżówek w Łodzi jeszcze bez miejsca”. Oto końcowy fragment tej publikacji:

 

[…] W głównej fazie tegorocznego naboru najwięcej absolwentów zgłosiło się (z tzw. pierwszej preferencji) do XXV LO w Łodzi – 271 kandydatów. Miejsc w tym liceum było 120, zaś najtrudniej dostać się do jego klasy europejskiej (aż 106 kandydatów na 30 miejsc).

 

Źródło: www.dzienniklodzki.pl

 

 

*Pogrubienia i podkreślenia fragmentów cytowanej informacji – redakcja OE.

 

 

 Zostaw odpowiedź