Foto:Marcin Stępień/Agencja Gazeta[www.lodz.wyborcza.pl]

 

Budynek Szkoły Podstawowej nr 37 im. Janusza Kusocińskiego przy ul. Szpitalnej w Łodzi podczas prac termomodernizacyjnych…

 


Foto: www.google.com/maps/

 

i po zakończeniu termomodernizacji.

 

Ostatnie 22 budynki szkół i przedszkoli zostały w tym roku poddane termomodernizacji w ramach projektu „Racjonalizacja zużycia energii – termomodernizacja obiektów edukacyjnych Łodzi” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

 

Koszt tegorocznych prac to 33 197 257,50 zł (w tym z UE: 12 040 677 zł)

 

Projekt był realizowany przez łódzki samorząd w latach 2017 – 2020, obejmuje łącznie 70 budynków szkół i przedszkoli w 66 placówkach (w niektórych szkołach prace obejmowały więcej niż 1 budynek). To największy tego rodzaju projekt inwestycyjny w placówkach edukacyjnych jaki prowadziło miasto, wcześniej tj. od 2012 roku do połowy 2017 w ramach innych, mniejszych projektów unijnych udało się poddać termomodernizacji 77 budynków oświatowych.

 

Termomodernizacje oznaczają wymianę lub remont (w zależności od placówki i potrzeb) węzła cieplnego, montaż nowych kaloryferów, docieplenie budynku, wymianę okien, drzwi a także zainstalowanie energooszczędnego oświetlenia. Uzupełnieniem prac jest nowa elewacja co oznacza, że placówki po remontach są cieplejsze, tańsze w utrzymaniu, bo zmniejszają się rachunki za ogrzewania oraz energię i ładniejsze. Co ważne – termomodernizacje oznaczają także mniej smogu, bo nowe instalacje są ekologiczne.

 

Świąteczno-noworoczna przerwa w zajęciach dydaktycznych oraz wcześniejsze niż planowano ferie zimowe spowodowały, że w Przedszkolu Miejskim nr 4, Szkole Podstawowej nr 37 oraz Technikum nr 3 przy okazji termomodernizacji prowadzone są dodatkowe prace np. malowanie pomieszczeń, wymiana podług,[podłóg – OE] montaż nowych obudów na grzejniki, porządkowanie terenu na zewnątrz, prace brukarskie.

 

Czekamy na kolejną unijną perspektywę by ubiegać się o następne środki na prace termomodernizacyjne w placówkach edukacyjnych.

 

Lista łódzkich szkół i przedszkoli poddanych termomodernizacji – TUTAJ

 

Źródło: www.uml.lodz.pl

 Zostaw odpowiedź