W dniach od 6 do 8 czerwca autorzy prac nadesłanych na XVIII edycję ogólnopolskiego Konkursu „Arsenał Pamięci” i ich opiekunowie uczestniczyli w serii wydarzeń, wieńczących ich udział w tym projekcie. Na tę okoliczność zjechali do Łodzi z 28 szkół 5-u województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, podkarpackiego, wielkopolskiego i łódzkiego. Spośród 136 laureatów nie przybyły jedynie – jedna osoba z Łochowa i dwie z Brzozowa.-

 

 

Foto: Włodzisław Kuzitowicz

 

Czwartek, 6 czerwca, był dniem, w którym spotkali się oni w łódzkim XXIX Liceum Ogólnokształcącym im Janka Bytnara „Rudego”, aby nie tylko odebrać dyplomy uczestnictwa i „regulaminowe” upominki, ale także wysłuchać gawędy sanitariuszki z Powstania Warszawskiego, harcerki „Szarych Szeregów”, uczestniczki „Małego Sabotażu” – dh hm Gryzeldy Studzińskiej – pseudonim „Zela”.

 

Foto: Włodzisław Kuzitowicz

 

Wszystkich przybyłych powitał pomysłodawca i organizator wszystkich „Arsenałów”, były wieloletni nauczyciel XXIX LO i były założyciel i wieloletni drużynowy 44 Łódzkiej Drużyny Harcerskiej „Człapy” im. Janka Bytnara „Rudego”, inicjator przyjęcia przez to liceum imienia Jana Bytnara, wiceprezes łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów – hm. Krzysztof Jakubiec.

 

Foto: Włodzisław Kuzitowicz

 

                                      Por. hm Gryzelda Studzińska podczas wygłaszania gawędy.

 

 

A opowiadała ona o tym, jak podczas okupacji niemieckiej, jako młoda warszawska dziewczynka po złożeniu przyrzeczenia harcerskiego (w warunkach konspiracyjnych) rozpoczęła swą „służbę Ojczyźnie” uczestnicząc w ryzykownej akcji zapalenia znicza na miejscu egzekucji Romualda Traugutta, jak malowała „kotwice” Polski Walczącej na murach warszawskich domów, o tym, że była przymusowym świadkiem publicznej egzekucji na grupie młodych mężczyzn… Były jeszcze jej wspomnienia o Powstaniu Warszawskim, o jej pracy – piętnastoletniej harcerki – w polowych szpitalach powstańczych, o tym, jak na zawsze utkwiła w jej pamięci scena wybuchu, zdobytego wcześniej na Niemcach, czołgu-pułapki, w wyniku którego dziesiątki powstańców i fetujących tę zdobycz cywilów zginęło w tragiczny sposób… A potem było jeszcze o jej losie po upadku Powstania, o wywózce do Niemiec, o pobycie w tzw. „Maczkowie” – miasteczku, w którym po wyzwoleniu go przez aliantów zamieszkali sami Polacy – byli przymusowi robotnicy, byli więźniowie obozów, zdemobilizowani żołnierze polskich formacji wojskowych na zachodzie.

 

Foto: Włodzisław Kuzitowicz

 

 

Foto: Włodzisław Kuzitowicz

 

Ostatnią częścią tego spotkania było wręczanie dyplomów uczennicom i uczniom – autorom nadesłanych na konkurs i spełniających jego wymogi prac oraz ich opiekunom – nauczycielkom i nauczycielom szkół, których byli oni uczniami. Razem z dyplomami każda/y z nich otrzymał/a upominek, ufundowany przez Łódzki Oddział Biura Edukacji Narodowej IPN.

X           X           X

 

 

 

W piątek, 7 czerwca laureaci XVIII edycji „Arsenału Pamięci” uczestniczyli w, wycieczce „z historią w tle”. O 8-ej rano autokary przewiozły ich wraz z opiekunami do Rogowa. Stamtąd specjalny skład kolejki wąskotorowej powiózł wszystkich do Jeżowa. Gdy „ciuchcia” zatrzymała się na stacji Jeżów skład opanowany został przez grupę napastników. Byli to pracownicy Oddziału Łódzkiego IPN, którzy przygotowali inscenizację przeprowadzonej w listopadzie 1906 r. akcji Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej na stacji w Rogowie. Dowódcą akcji był Józef Montwiłł-Mirecki, którego imię nosi jedno z łódzkich osiedli mieszkaniowych – powstałe latach 1928 – 1931 z inicjatywy ówczesnego, socjalistycznego, magistratu Łodzi.

 

 

Po zakończeniu tej inscenizacji na wszystkich czekało ognisko z kiełbaskami, po którym wszyscy powrócili do Rogowa i zwiedzili słynne Arboretum i Alpinarium. Następnie autokary przewiozły uczestników wycieczki do Łowicza. Po zwiedzeniu Bazyliki Prymasowskiej i obiedzie, którym podjęła gości Szkoła Podstawowa nr 1 wszyscy udali się na ulicę Kurkową.

 

 

 

 

Tutaj czekał na nich burmistrz Łowicza pan Jan Kaliński, który opowiedział o więzieniu które znajdowało się tam zarówno podczas wojny jak i po wyzwoleniu Łowicza. Od stycznia 1945 było to więzienie sowieckiej NKWD i polskiego Urzędu Bezpieczeństwa. Więzieni tu byli żołnierze Armii Krajowej i inni więźniowie polityczni. Wśród osadzonych był także harcerz Szarych Szeregów Zbyszek Feret ps. „Cyfra”. Koledzy z Szarych Szeregów postanowili go uwolnić i oto 8 marca 1945 roku 11-tu harcerzy pod dowództwem hm. Jana Kopałki ps. „Antek” przeprowadziło udaną akcję uwolnienia „Cyfry” i około 80-ciu innych więźniów politycznych bez jednego choćby strzału i bez żadnych ofiar. Jednym z uczestników tej akcji nazwanej „Małym Arsenałem” był wieloletni Przyjaciel i Dobrodziej „Arsenału Pamięci”, ksiądz prałat harcmistrz Stefan Wysocki.

 

Jeszcze nie tak dawno uczestniczył on – ostatni z żyjących wówczas uczestników tej akcji – w finałach „Arsenału Pamięci”. Zmarł w wieku 89 lat 7 maja 2017

 

 

X            X            X

 

 

Foto:Piotr Zawadzki

 

 

W sobotę, 8 czerwca, w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi, odbyła się uroczysta gala podsumowująca 18. edycję „Arsenału Pamięci”.

 

 

 

Foto:Piotr Zawadzki

 

Uroczystą Galę Finałową poprowadził, jak zawsze, twórca „Arsenału Pamięci i jego główny organizator – harcmistrz Krzysztof Jakubiec. W krótkich słowach skreślił historię, zasięg i dorobek 18-tu lat konkursu. Przedstawieni zostali Goście Honorowi.

 

Foto:Piotr Zawadzki

 

23 tegorocznych Laureatów uhonorowano wyróżnieniami PRIMUS INTER PARES za prace o szczególnym zaangażowaniu Autora. Wyróżnienia otrzymali: Katarzyna Wojtowicz i Olga Wojtowicz z Orzechówki, Magdalena Chodyń z Chocianowa, Katarzyna Steliga, Julia Dąbrowska, Zuzanna Kania, Monika Bysiewicz i Weronika Niemiec z Krosna, Miłosz Kuźnicki z Czech, Michalina Kmonk, Milena Dziepak i Krzysztof Marszałek z Krościenka Wyżnego, Zofia Maćkowiak i Agata Kasperkowiak z Mosiny, Jakub Pawlik ze Skierniewic, Weronika Hejduk z Tomaszowa Maz., Izabela Leśniak z Brzozowa, Natalia Czulińska i Jakub Mieczkowski z Lubonia, Daria Semenowicz i Weronika Semenowicz z Beska, Szymon Jakubowski ze Zręcina, Martyna Jakieła z Kobylan.

 

 

Foto:Piotr Zawadzki

 

Nagrodę odbiera jeden z nagrodzonych

 

 

W czasie gali zostało również wręczonych 5 nagród specjalnych ufundowanych przez rodziny dwóch nieżyjących już łódzkich bohaterów – żołnierzy AK: płk. hm. Zbigniewa Jaśniewicza (Szare Szeregi w Łodzi) i Andrzeja Jakubca „Rymwida” (żołnierz Kolegium „A” – Oddziału Specjalnego Kedywu AK Warszawa Stare Miasto).

 

Nagrodę Specjalną im. „Rymwida” otrzymali: Oliwia Głowińska z I LO w Krośnie oraz Wojciech Konwiński ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Luboniu.

 

Najrodę Specjalną im. Zbigniewa Jaśniewicza otrzymali: Kamil Glazer z Orzechówki, Jan Szadkowski z I LO w Łodzi oraz Weronika Rozwandowicz z XXVI LO w Łodzi. Szczególnie serdecznie przywitano Bohaterkę wspaniałej pracy Weroniki – 90-letnią Panią Jadwigę Ogrodowską.

 

 

Krzysztof Jakubiec poprosił o przyjęcie tytułu „Przyjaciela Arsenału Pamięci”: Pana Dariusza Roguta, Panią Annę Pilarską, Księdza Stanisława Banacha oraz Pana Leszka Abrahamowicza.

 

Uroczystość zakończyło tradycyjnie już zdanie Krzysztofa Jakubca:

 

XIX ARSENAŁ PAMIĘCI OGŁASZAM ZA OTWARTY !

 

 

 

Relację opracował

z wykorzystaniem informacji i zdjęć

przesłanych przez K. Jakubca

Włodzisław Kuzitowic



Zostaw odpowiedź