„Obserwatorium Edukacji” zostało dziś zaproszone na XI Mistrzostwa w Szybkim Czytaniu, jakie zorganizowała Szkoła Podstawowa Nr 182 im. Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” w Łodzi. W tegorocznej edycji wystartowała rekordowa liczba 95 uczennic i uczniów z 36 szkół z Łodzi i województwa łódzkiego. W szkolnej sali gimnastycznej zgromadzili się uczestnicy mistrzostw wraz z rodzicami i nauczycielami oraz zaproszeni goście – przedstawiciele władz i sponsorów.

 

 1

 

 2

 

 

Ideą Mistrzostw w Szybkim Czytaniu jest wykazanie się umiejętnością szybkiego czytania ze zrozumieniem. Odbyły się one w trzech kategoriach: uczniowie klas I i II mieli do przeczytania tekst liczący 415 wyrazów, który dotyczył Marii Skłodowskiej-Courie, tekst dla uczniów  klas III i IV dotyczył Jerzego Kukuczki i liczył 626 wyrazów, a zadany uczniom klas V i VI mówił o Bolesławie Prusie i miał 626 wyrazów. Uczestniczący w mistrzostwach uczniowie zostali podzieleni na kilkunastoosobowe grupy, w których przeprowadzono próby, polegające na tym, że najpierw na dany znak zawodnicy jednocześnie odsłaniali kartkę z tekstem i rozpoczynali czytanie. Każdy uczeń, gdy uznał, że już skończył czytanie, podnosił rękę i odkładał kartkę z tekstem. Sędziowie zapisywali czas, który upłynął od chwili startu, a uczeń przystępował do odpowiedzi na 10 pytań, dotyczących informacji zawartych w przeczytanym tekście. Czas odpowiedzi nie był limitowany.

 

Oto fotoreportaż z przebiegi mistrzostw:

 

 4

 

5

 

 7

 

8

 

9

 

10

 

Wynik był wypadkową czasu czytania tekstu i ilości popełnionych błędów. Po zakończeniu mistrzostw i naradzie jury ogłosiło wyniki i wręczono nagrody. Zdobywca I miejsca w każdej kategorii otrzymał rower. Zwycięzcami zostali:

 

W kategorii uczniów klas I-II:      –  Piotr Esmont (395 słów na minutę) ze SP nr 71 w Łodzi

W kategorii uczniów klas III-IV:   –  Zuzanna Płoszka (626 słów na minutę) ze SP 71 w Łodzi

W kategorii uczniów klas V-VI:   –  Zuzanna Bedyniak (1126 słów na minutę) ze SP nr 120 w Łodzi

 

 

 Mistrzostwa w szybkim czytaniu

 

Od lewej: Zuzanna Płoszka, Piotr Esmont, Zuzanna Bedyniak*

 

Mistrzowie jako nagrodę główną odebrali rowery. Dzięki sponsorom nagród wystarczyło nie tylko dla kolejnych laureatów, ale także dla wszystkich uczestników mistrzostw.

 

 Mistrzostwa w szybkim czytaniu. nagrody oczekują

 Nagrody czekają na wręczenie *

 

Mistrzostwa w szybkim czytaniu. nagrodzzeni

Choć to nie rower, ale zawsze coś fajnego… *

 

Mistrzostwa w szybkim czytaniu. nagrodzzeni BIS

Ciekawe co jest w tej torbie… *

 

Wyniki w poszczególnych kategoriach – do ściągnięcia w plikach:

FINAŁ-XI-MISTRZOSTWA-W-SZYBKIM-CZYTANIU-lista-klas-I-II

FINAŁ-XI-MISTRZOSTW-W-SZYBKIM-CZYTANIU-lista-klas-III-IV

FINAŁ-XI-MISTRZOSTW-W-SZYBKIM-CZYTANIU-lista-klas-V-VI

 

11

Tekst i zdjęcia: Włodzisław Kuzitowicz

[Za wyjątkiem zdjęć oznaczonych * pochodzących ze strony: www. picasaweb.google.com/szkola182/]

 

 

 Komentarze niedostępne