Książek

Foto:www.google.pl

Wojciech Książek – przewodniczący Sekcji Oświaty NSZZ Solidarność w Gdańsku

 

 

Portal Miasta Gdańska 11 stycznia zamieścił wywiad z Wojciechem Książkiem  – już kolejną kadencję  pełniącym funkcją przewodniczącego Sekcji Oświata i Wychowanie  NSZZ Solidarność w Gdańsku. Wywiad nosi tytuł: „Współtworzył gimnazja, działa w NSZZ Solidarność. I jest zdecydowanym przeciwnikiem reformy edukacji PiS” i zaczyna się od takiej informacji:

 

W 1999, jako wiceminister edukacji w rządzie AWS Jerzego Buzka, nadzorował powstanie gimnazjów. Dziś, Wojciech Książek, jako działacz gdańskiego regionu NSZZ Solidarność, ostrzega, że PiS-owska decyzja o likwidacji gimnazjów może mieć opłakane skutki dla polskich dzieci i młodzieży, zwłaszcza na prowincji.

 

Aby zachęcić do lektury całego wywiadu przytaczamy jeden jego fragment:

 

Sebastian Łupak: – Pan musi być rozdarty: z jednej strony jest Pan za pozostawieniem gimnazjów, które sam Pan wprowadzał do systemu. Z drugiej jest Pan członkiem NSZZ Solidarność, który to związek idzie z rządem PiS ręka w rękę. Przecież Pańska Solidarność popiera PiS-owską reformę edukacji!

 

Wojciech Książek: – Solidarność w Gdańsku zawsze będzie rządzącym patrzeć na ręce, kimkolwiek by nie byli. Zawsze będziemy mówili “sprawdzam”. Przypomnę, że to my, czyli sekcja gdańska Solidarności – co było ewenementem w kraju – już 5 lipca 2016 r., tuż po wystąpieniu minister Anny Zalewskiej w czerwcu w Toruniu, powiedzieliśmy, że coś jest nie tak, że należy się głęboko zastanowić. Apelowaliśmy: odłóżmy te zmiany co najmniej o rok. Pisaliśmy: zacznijmy reformę, tylko od pierwszej klasy podstawówki, żeby młodzież, która już jest w obecnym systemie, ukończyła szkołę na dotychczasowych zasadach. Apelowaliśmy, żeby zachować prawa nabyte tych dzieci, żeby dziecko nie było ulęgałką, którą sie przesuwa. Niestety niewiele z naszych apeli zrealizowano.[…]

 

 

Cały wywiad  –  TUTAJ

 

 

Źródło: www.gdansk.plZostaw odpowiedź