Foto: Anna Kaczmarz [www.dziennikpolski24.pl]

 

 

Wczoraj wiele mediów poinformowało o okupacji pomieszczenia Małopolskiego Kuratorium Oświaty przez nauczycieli – członków Sekcji Oświaty Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”. Oto fragment ze strony „Dziennika Polskiego”:

 

 

[…] Należący do „Solidarności” pracownicy oświaty z Małopolski, jako pierwsi w kraju, rozpoczęli właśnie akcję protestacyjną. Od południa w poniedziałek kilkoro przedstawicieli Sekcji Oświaty Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” okupuje siedzibę Kuratorium Oświaty w Krakowie. Jest już pierwszy efekt: małopolska kurator zgodziła się pośredniczyć w mediacjach między NSZZ „Solidarność” a rządem RP, czyli – jak to określają działacze – „rzeczywistą stroną sporu”. Wysuwane są żądania płacowe, „Solidarność” chce też, by ministerstwo wycofało się ze zmian w prawie oświatowym, dotyczących oceny pracy nauczycieli i wydłużonej ścieżki awansu.

 

Akcja okupacyjna w małopolskim kuratorium ma trwać bez przerwy, w dzień i w nocy, do czasu, aż do protestujących przyjedzie minister edukacji narodowej i podejmie rozmowy.[…]

 

Cały artykuł „Nauczyciele z małopolskiej „Solidarności” okupują kuratorium w Krakowie”    –    TUTAJ

 

 

Źródło: www.dziennikpolski24.pl

 

 

Na stronie KSOiW NSZZ „Solidarność” zamieszczono dziś komunikat „Akcja protestacyjna”. Oto jego fragment:

 

 

Foto: www.solidarnosc.org.pl/oswiata/

 

Kilkuset nauczycieli pikietowało we wtorek 12 marca przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim w Katowicach. Protestujący chcieli przekazać wojewodzie śląskiemu swoje postulaty. To się jednak nie udało, a petycję o związkowców odebrała rzecznik prasowa wojewody. – To przejaw arogancji rządzących. Jeśli nie chcą z nami rozmawiać w gabinetach, będziemy rozmawiać na ulicach – powiedział Lesław Ordon, szef oświatowej „S” w Regionie Śląsko – Dąbrowskim.

 

Najważniejszy postulat oświatowej Solidarności dotyczy podwyższenia płac zasadniczych wszystkich nauczycieli oraz pracowników oświaty o co najmniej 650 zł brutto od 1 stycznia tego roku oraz o 15 proc. od 1 stycznia 2020 roku. – Chcemy też systemowych zmian systemu wynagradzania nauczycieli, który dzisiaj jest chory i nieczytelny, dzięki czemu pani minister może opowiadać, że nauczyciele zarabiają 5,6 tys. zł – wskazywał przewodniczący Regionalnego Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ Solidarność w Katowicach. […]

 

Źródło:www.solidarnosc.org.pl/oswiata/

 

 

No i kogo boi się Ministerstwo Edukacji?

 

 

Oto fragment komunikatu, zamieszczonego dziś na stronie MEN:

 

[…] 12 marca br. doszło do spotkania z przedstawicielami NSZZ Solidarność. W spotkaniu ze strony MEN uczestniczyła minister Anna Zalewska i Podsekretarz Stanu Maciej Kopeć. Ze strony NSZZ „Solidarność” m.in. Henryk Nakonieczny – członek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” ds. Dialogu Społecznego i Negocjacji, Ryszard Proksa – przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania i Jerzy Wielgus – przewodniczący Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ „Solidarność”.

 

Przedmiotem rozmów ze stroną solidarnościową była aktualna sytuacja nauczycieli. Obu stronom zależało na przedstawieniu obiektywnej sytuacji, z wyraźnym zaakcentowaniem dokonanych już lub będących w trakcie realizacji postulatów związków zawodowych, w tym podwyżek płac nauczycieli. Obie strony zapewniły, że dołożą wszelkich starań, by napięta sytuacja, która ma miejsce chociażby w siedzibie Małopolskiego Kuratora Oświaty wróciła do normy. Uczestnicy spotkania umówili się na dalsze rozmowy w sprawie ewentualnych nowych rozwiązań. Wkrótce zostanie podany termin kolejnego spotkania.

 

Departament Informacji i Promocji MEN

 

 

Źródło: www.gov.pl/web/edukacja/Zostaw odpowiedź