14590394_1088934024494390_5750640819093439165_n

Foto:www.facebook.com

 

Nieoceniony portal  oswiata.abc.com zamieścił dziś dwie informacje o występie minister Zalewskiej na Kongresie Samorządowym w Opolu. Oto ich dwa fragmenty. Jako pierwsza – wypowiedź pani minister o reformie edukacji w ogóle:

 

Przedstawiona 16 września reforma edukacji jest zaplanowana, przemyślana i policzona, przygotowana w oparciu o wyniki badań, ogólnopolskiej debaty i raporty NIK – oświadczyła w poniedziałek w Opolu minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 

To, co już zostało zrobione, to przygotowanie i uporządkowanie systemu pod dużą zmianę, którą widzicie państwo w projekcie ustawy, zaproponowanej 16 września. Tu rzeczywiście wszystko jest zaplanowane, przemyślane i policzone” – powiedziała minister podczas wystąpienia na Kongresie Samorządowym w Opolu.

 

Dodała, że w pracy nad projektami korzystano też z wielu badań, rozmawiano z samorządowcami, przeprowadzono ogólnopolską debatę z udziałem kilkudziesięciu tysięcy osób, analizowano też raporty Najwyższej Izby Kontroli, które – jak mówiła – pokazywały, co w systemie się dzieje i co trzeba naprawić.  [Źródło: www.oswiata.abc.com.pl]

 

 

Podczas pobytu na Kongresie Samorządowym w Opolu minister Zalewska wypowiedziała się także w sprawie kształcenia zawodowego:

 

„Szkolnictwo zawodowe tak trzeba zorganizować – i to jest w projekcie ustawy – żeby było u pracodawcy, w dużym uproszczeniu” – mówiła Zalewska podczas konferencji prasowej poprzedzającej rozpoczęcie Kongresu Samorządowego w Opolu. Aby lepiej przygotować absolwentów przyszłych szkół branżowych do potrzeb rynku pracy, podstawy programowe są już przygotowywane we współpracy z pracodawcami.

 

Również egzaminy zawodowe mają być organizowane u pracodawców. „Dlatego, że jest gdzieś skończona możliwość budżetu państwa, żeby w globalnym, XXI-wiecznym świecie dofinansowywać kolejne miejsca do egzaminowania w szkołach. Wystarczy, że pracodawca stanie się egzaminatorem i będzie potrafił przeegzaminować młodego człowieka na sprzęcie, na którym on za kilka chwil będzie pracował” – tłumaczyła minister. […]

 

Według niej dobrym wzorem szkolenia zawodowego jest system niemiecki, choć w Polsce taki sam nie jest możliwy, bo w Niemczech obowiązkowo dofinansowują go pracodawcy. „Ja ostatnio widziałam się z panią prezydent Henryką Bochniarz (szefowa Konfederacji Lewiatan – PAP) rozmawiałyśmy w Lewiatanie właśnie na ten temat, gdzie oni deklarują współpracę również finansową ze szkołami zawodowymi” – mówiła.[Źródło: www.oswiata.abc.com.pl]

 

 

Dla zachowania równowagi oglądu problemu – taki oto cytat z materiału, który zamieścił portal naTemat i który jest hitem Internetu:

 

Nie ma nic bardziej upokarzającego dla polityka, gdy słowa, które wypowiedział jeszcze niedawno, dziś przeczą jego działaniom. Tak jest właśnie w przypadku minister Zalewskiej, która na opublikowanym w sieci nagraniu komentuje m.in. reformę z 1999 roku (wprowadziła gimnazja). – „Założenia tej reformy są bardzo dobre i zresztą cały czas kontynuowane” – mówiła posłanka PiS, która dziś likwiduje gimnazja.

 

Cała publikacja zatytułowana „To jest absolutny hit! Szefowa MEN miażdży własne reformy w wywiadzie sprzed… siedmiu lat”   –   TUTAJ

 

 

 Zostaw odpowiedź