Minister Joanna Kluzik-Rostkowska i eksperci Instytutu Badań Edukacyjnych (IBE): Dominika Walczak, Krzysztof Bulkowski oraz Wojciech Grajkowski, zaprezentowali wczoraj wyniki badań zleconych przez MEN pn. „Opinie i oczekiwania młodych dorosłych (18-latków) oraz rodziców dzieci w wieku 6-17 lat wobec edukacji dotyczącej rozwoju psychoseksualnego i seksualności”. Zapoznaj się z wynikami tych badań:

 

„Opinie i oczekiwania młodych dorosłych (18-latków) oraz rodziców dzieci w wieku 6-17 lat wobec edukacji dotyczącej rozwoju psychoseksualnego i seksualności” – skrót informacji.

 

• „Opinie i oczekiwania młodych dorosłych (18-latków) oraz rodziców dzieci w wieku 6-17 lat wobec edukacji dotyczącej rozwoju psychoseksualnego i seksualności”- pełna informacja.

 

 

Oto fragmenty informacji, jaka o tej konferencji znalazła się na stronie MEN:
Temat edukacji seksualnej wzbudza wiele emocji. Chcieliśmy sprawdzić, na podstawie rzetelnych badań, czy rodzice oczekują, aby ich dzieciom taka wiedza była przekazywana. I czy – w tej kwestii – oczekują wsparcia szkoły mówiła Joanna Kluzik-Rostkowska. – Okazało się, że chcą bardziej niż nam się wydawało – dodała.

 

 

Minister zaznaczyła, że – jej zdaniem – zaskakującym wynikiem badań jest m.in. to, że głównym źródłem wiedzy dla młodych ludzi nie jest Internet, ale ich rówieśnicy, koledzy, przyjaciele oraz rodzina. […]

 

 

Rodzice uczniów są bardziej zgodni do tego jak ważna jest rola edukacji seksualnej w szkole, niż my posłowie na sali posiedzeń sejmowychpowiedziała szefowa MEN.Chcę, aby wszyscy, którzy nie traktują poważnie zajęć o seksualności, zauważyli, że są to dla rodziców i uczniów ważne zajęcia. Rodzice takiego wsparcia ze strony szkoły oczekują. Jest duża część tematów, które zdaniem rodziców, powinny być omawiane w szkole i wręcz oczekują, żeby to szkoła zajęła się tymi tematami. Rodzice – bez względu na światopogląd – byli zgodni, że edukacja seksualna jest ważna – dodała minister edukacji.

 

 

Widać, że poglądy rodziców generalnie cechują się dużym zakresem wspólnych przekonań, zaprzeczając stereotypowym wyobrażeniom o podziałach społecznych i światopoglądowych, gdy dochodzi do głosu troska o własne dzieckomówili w trakcie konferencji prasowej eksperci IBE.Nie znaczy to, że nie ma istotnych różnic w poglądach rodziców w wielu sprawach szczegółowych. Warto o nich rozmawiać, tym bardziej że istnieją mocne przesłanki dla wypracowania otwarcie deklarowanego konsensu co do udziału szkoły w edukacji związanej z rozwojem psychoseksualnym młodego pokolenia – dodali.

 

 

Jednocześnie spora część rodziców sygnalizuje w tych sprawach pewną nieumiejętność w kontaktach z własnymi dziećmi. Sygnalizują ważną potrzebę porady i współdziałania w szerszych sprawach wychowawczych i kierują swoje oczekiwania w stronę szkoły, do której nadal mają wiele zaufania.[…]

 

 

 

Cała informacja TUTAJ

 

 

Źródło: www.men.gov.pl

 

 

 

Zobacz video relację z wystąpieniem minister J. Kluzik-Rostkowskiej na wczorajszej konferencji  –  TUTAJZostaw odpowiedź