Dopiero dzisiaj rano dotarły do „Obserwatorium Edukacji” materiały o przeprowadzonym 22 kwietnia happeningu, który pod hasłem: „Łódzkich rzek nie zanieczyszczamy, o czystą wodę codziennie dbamy zorganizowała Sieć Przedszkoli i Szkół Ekologicznych, pod przewodnictwem Przedszkola Miejskiego nr 208.

 

1 na placu wolności

 

Wzięło w nim udział prawie 600 przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych z Łodzi i Zduńskiej Woli. Jego uczestnicy manifestowali w Łodzi na Placu Wolności i na ulicy Piotrkowskiej, niosąc hasła, takie jak: „Oszczędzamy wodę, chronimy przyrodę!”, „Zakręć kurek, boś nie nurek!”, ”Czy do picia, czy do mycia, woda jest podstawą życia”.

 

2 na ulicy piotrkowskiej.

 

Uczniowie przedszkoli i szkół wraz z nauczycielami  przygotowali  dodatkowe gadżety: papierowe krany, chmurki ze sloganami i parasole z kolorowego papieru, z którymi dziarsko przemaszerowali od Placu Wolności do ul. Zielonej.

 

 

2b

 

Część przedszkolnych reprezentacji była przebrana za kropelki wody, niektóre grupy na szyi miały zawieszone błyszczące rybki. Przez blisko godzinę mieszkańcy Łodzi mogli obserwować ten wielobarwny korowód, słuchać haseł krzyczanych przez uczestników happeningu i przyłączyć się do protestujących.

 

5 rozdajemy ulotki cd.

 

4 rozdajemy ulotki

 

 Przedszkolaki rozdawały ulotki przypominające proste zasady ekologicznego zachowania się, zachęcające do działań zmniejszających zanieczyszczanie wody.

 

 

 Oto kilka zdjęć, prezentujących ekipy z różnych placówek, które uczestniczyły w tej manifestacji:

 

2a PM 208

 

DSCN1552

 

DSCN1555

 

DSCN1556

 

DSCN1558

 

DSCN1560

 

DSCN1562

 

DSCN1563

 

 

Happening z 22 kwietnia br. to nie pierwsza inicjatywa podejmowana przez Sieć Przedszkoli i Szkół Ekologicznych. Organizacja ta cyklicznie aktywizuje  środowisko lokalne i placówki oświatowe w działaniach, mających na celu ochronę najbliższego środowiska przyrodniczego. Łącząc aktywny wypoczynek, wspieranie nawyków zdrowego żywienia z efektywnym wykorzystaniem surowców i energii oraz zrównoważoną gospodarką odpadami w przedszkolach i ich otoczeniu – kształtuje wśród najmłodszych wartościowe postawy. Regularnie odbywają się warsztaty, konkursy, wystawy i  zawody sportowe, w które poza uczniami szkół i przedszkoli angażowani są także ich rodzice i rodzeństwo.

 

Sieć powstała w 2012 r. i obecnie skupia 30 placówek.

 

 

Zachęcamy do obejrzenia obszernego serwisu fotograficznego  ( TUTAJ ) oraz krótkiego filmu z opisanych powyżej wydarzeń  –  TUTAJ

 

 

Źródło: www.picasaweb.google.com/

 

 

Na podstawie informacji i zdjęć
nadesłanych przez Magdalenę Grzanek
nauczycielkę PM Nr 208 w Łodzi
opracował Włodzisław KuzitowiczZostaw odpowiedź