Dziś, w ramach naszej porannej oferty lektur wyszukanych na innych portalach, stronach internetowych i profilach fejsbukowych, proponujemy tekst zaczerpnięty z fanpage PEDAGOG, którego autorem jest Wojtek Gawlik – jeden z dzisiejszych prelegentów, którego dwa wystąpienia zaplanowano w bloku przedpołudniowym na rozpoczynającym się dzisiaj w Hotelu |Kasprowy w Zakopanem XIV Kongresie OSKKO.

 

Foto: www.facebook.com/WojtekGawlikEdu/

 

 

KIM JEST WOJTEK GAWLIK? – jest prezesem fundacji Edu Klaster, nauczycielem, trenerem programów kreatywnych (DI, OM), autorem narzędzi edukacyjnych Mitra, współautorem badania klimatu szkoły, inicjatorem projektu DeSMOGito, pomysłodawcą Forum Nowej Edukacji. Ale prywatnie jest także rodzicem…

 

Zamieszczony poniżej tekst „Kraina kreatywności – Projekt, który mnie ukształtował!, co prawda został opublikowany 27 czerwca br., ale uznaliśmy, że doskonale spełni swoją funkcję przybliżenia sylwetki osoby, która dziś zaprezentuje dwa wykłady:

 

KLIMAT DLA EDUKACJI – sala Klubowa – od godz. 10:30

 

JAK PRZEPROWADZIĆ TRWAŁĄ ZMIANĘ – sala Rysy – od godz. 13:00

 

 

Oto tekst W. Gawlika, zaczerpnięty z fanpage „Czas Na Zmiane” – w całości:

 

 

Kraina kreatywności – Projekt, który mnie ukształtował!

 

Kraina kreatywności, kraina przedsiębiorczości” to przygoda, dzięki której poznałem wielu fantastycznych nauczycieli i dowiedziałem się ile „się da” zrobić, jeżeli są ku temu warunki. Było to dla mnie wspaniałe doświadczenie, a efekty pracy, są powodem do wielkiej satysfakcji i dumy. Spory nakład pracy, energii i determinacji wielu ludzi doprowadził do niezwykłej (również w skali kraju) otwartości i zaangażowania wielu wspaniałych nauczycieli i uczniów.

 

Czym zajmowali się nauczyciele?

 

-Hakowali podstawę programową;
-Wspierali rozwój kompetencji kluczowych;
-Zmieniali metody pracy;
-Budowali relacje z uczniami, rodzicami, nauczycielami;
-Wspierali w budowaniu relacji pomiędzy uczniami;
-Doskonalili swój warsztat pracy;
-Wspierali uczniów w przygotowywaniach do festiwalu kreatywności
-Budowali sieć współpracy
-i mam nadzieję, że się dobrze bawili

 

Jaka była moja rola?

 

-Szkoliłem;
-Jeździłem i wspierałem;
-Byłem i słuchałem;
-Reagowałem na potrzeby;
-Wspomagałem w organizacji festiwalu;
-Pożyczałem niezbędne pomoce;
-Inspirowałem do działania;
-Rozwiewałem wątpliwości;
-Uczestniczyłem w pisaniu projektu grantowego.

 

Innymi słowy, przez cały ten czas starałem się po prostu być tam dla nauczycieli, uczniów, w takim wymiarze i zakresie jakim oni tego potrzebowali.

 

Działanie były prowadzone przy utrzymaniu pewnej równowagi pomiędzy wspieraniem rozwoju i relacji nauczycieli, a ekspresją tych umiejętności zaprezentowaną w trakcie Miejskiego Festiwalu Kreatywności. Festiwalu, który pokazał olbrzymie pokłady talentów, które drzemały w dzieciach i młodzieży. Założeniem festiwalu było to, żeby wszystko co zostanie zaprezentowane, było dziełem dzieci. Posłusznie informuję, że nie zawiedli nas ani uczniowie gimnazjów, ani podstawówek… ale co najbardziej cieszyło, oglądaliśmy niesamowite przedstawienia samych przedszkolaków!!!

 

Festiwal był po prostu świętem twórczości, radości i wspólnoty wielu fantastycznych ludzi!

Dla mnie największą nagrodą były spływające do mnie wypowiedzi nauczycieli, z którymi spędziłem ten wspaniały rok:[…]

 

Zauważyłem, że nauczyciele potrzebują odpowiedniego wsparcia, wysłuchania i zrozumienia problemów, ale co najważniejsze – motywacji. Motywacja to nie tylko pieniądze (choć oczywiście są bardzo istotne). Motywacja to również strefa interpersonalna oraz jasna i przejrzysta metoda działania, skupiona na rezultatach, ale również na dobrej komunikacji oraz poszanowaniu ludzi i ich pomysłów. W ramach swoich działań udało mi się zbudować tę więź zaufania i współpracy, która zaczęła małymi kroczkami przynosić fantastyczne efekty.

 

Znamienna była jednak dla mnie wypowiedź jedynego z nauczyciela: „Wojtek, rozpaliłeś w nas iskrę”.

 

Uwielbiam rozpalać iskry, a moim marzeniem jest to, żeby te drobne iskierki wzniecą wielki pożar w naszych szkołach.

 

Źródło: www.facebook.com/pedagog2

 



Zostaw odpowiedź