„Gazeta Wyborcza” dotarła do raportu amerykańskiej firmy konsultingowej McKinsey i dzieli się z czytelnikami najważniejszymi jego tezami. Dla środowiska oświatowego najbardziej interesująca jest informacja, że 27% z grona 2,6 tys. europejskich pracodawców twierdzi, że pomimo starań nie udało im się zatrudnić pracowników na stanowiskach, które stworzyli z myślą o ludziach młodych. Przyczyny tej sytuacji najlepiej określa wypowiedź pracodawcy: „Chcę zatrudnić, ale młodzi niczego nie potrafią„.

 

Sposobem na zmianę sytuacji ma być, zdaniem cytowanego przez redaktor Martę Piątkowską Łukasza Abramowicza z McKinsey & Company,  zmiana modelu kształcenia na bardziej elastyczny. Oto, za „gazetą Wyborczą”, fragment wypowiedzi Łukasza Abramowicza:

 

W Europie uczymy się nieprzerwanie trzy lub pięć lat. Lepiej wprowadzić system kursów, dzięki którym młody człowiek zdobędzie potrzebną umiejętność, by znaleźć pracę, a potem dokładać kolejne kursy i umiejętności. Dyplom odłożyć na później. Pozwoli to młodym bardziej świadomie decydować o przyszłości i lepiej dopasować wybór szkoły czy kierunku studiów do sytuacji na rynku. […] Nowoczesna, oparta na wiedzy gospodarka nie oznacza konieczności kształcenia milionów magistrów i tysięcy doktorantów. Wymaga zarówno świetnie wykształconych innowatorów, jak i wykwalifikowanych robotników.

 

Cały artykuł „Gazety Wyborczej” Młodzi kandydaci na pracowników nie mają kompetencji ani umiejętności  TUTAJ

 

Źródło: www.wyborcza.pl

 

 

Raport – w j, angielskim – Education to employment Getting Europes youth into work full report

 

 

 



Komentarze niedostępne