Foto: www.uml.lodz.pl

 

Wiceprezydent Tomasz Trela podczas konferencji prasowej

 

 

Nauczyciele wszystkich 90 szkół podstawowych prowadzonych przez miasto w zakończonym referendum strajkowym opowiedzieli się za protestem. Stuprocentowe poparcie uzyskano również w szkołach ponadgimnazjalnych, w gimnazjach „za” strajkiem zagłosowano w 31 na 37 placówek oraz w 124 na 140 przedszkoli. W świetle tych wyników pod znakiem zapytania stoją nie tylko egzaminy gimnazjalne i na zakończenie 8 klasy, ale także funkcjonowanie tych placówek od 8 kwietnia.

 

Źródło: www.uml.lodz.pl

 


-Wyniki referendum mogą oznaczać paraliż placówek edukacyjnych, dlatego po raz kolejny przygotowałem pismo do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym informuję o sytuacji i proszę o reakcję adekwatną do sytuacji powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi. – Słuchając debaty publicznej na ten temat mam wrażenie, że pan premier nie ma świadomości o skali zagrożenia albo jest wprowadzany w błąd. Związki zawodowe traktują strajk jak ostateczność, chcą rozmawiać i porozumieć się bez protestu, ale po stronie rządowej nie ma chętnych do dialogu.

 

Wiceprezydent Trela dodał, że jeśli dane z referendum strajkowego się potwierdzą wówczas bardzo realna jest wizja zamykania przedszkoli oraz szkół. Zgodnie z prawem z wnioskiem o zamknięcie szkoły zwraca się do organu prowadzącego dyrektor placówki, ale Tomasz Trela zapowiedział, że będzie akceptował takie wnioski z uwagi na dobro dzieci.

 

-Bezpieczeństwo najmłodszych jest najważniejsze, jeśli w wyniku strajku w placówkach będzie za mało nauczycieli będziemy je zamykać – wyjaśnił wiceprezydent Łodzi. – Jednocześnie dla rodziców, którzy będą mieli kłopot z zapewnieniem opieki dla dzieci postaramy się wskazać punkty w mieście, w których tym dzieciom zapewnimy opiekę i zajęcia zastępcze. To będą placówki kulturalne, sportowe oraz rekreacyjne.

 

Co z egzaminami gimnazjalnymi i na zakończenie nauki w szkole podstawowej? Miasto szuka prawnych możliwości zastąpienia w komisjach egzaminacyjnych nauczycieli strajkujących oraz wskazania innych miejsc przeprowadzenia sprawdzianów niż szkoła. Bo szkoła może być dla uczniów zamknięta z powodu strajku.

 

W czwartek kolejne posiedzenie „sztabu kryzysowego” na czas strajku w szkołach

 

Źródło: www.uml.lodz.plZostaw odpowiedź