Paulina Picha-Więckiewicz – Podsekretarz Stanu w MEN

 

W piątek 26 stycznia 202 r.. na „Portalu Samorządowym – Portalu dla Edukacji” zamieszczono tekst Pauliny Trojanowskiej”, informujący o „przeciekach” z MEN na temat egzaminów – ósmoklasiety i maturalnego. Oto obszerny fragment tego materiału – wzbogacony przez nas o linki do źródeł:

 

 

Koniec dywagacji. Egzamin ósmoklasisty zostaje, matura do zmiany

 

[…]

 

Od dłuższego czasu kwestia egzaminu ósmoklasisty budzi kontrowersje wśród rodziców i uczniów, część domaga się jego likwidacji. Rodzice chcą, by przyjęcie do szkoły średniej odbywało się na podstawie świadectw szkolnych.

Paulina Piechna-Więckiewicz w wywiadzie dla Infor.pl wykluczyła jednak likwidację egzaminu ósmoklasisty. – Egzamin zostaje – mówi stanowczo.

 

Będą zmiany na maturze w roku szkolnym 2024/2025

 

Wiceszefowa MEN zapowiedziała jednak możliwość wprowadzenia zmian na egzaminie maturalnym – w przyszłym roku szkolnym 2024/2025.

 

Przypomnijmy, że o zmiany w maturach postulują przedstawiciele grupy Maturalni. Wystosowali oni na prośbę i w imieniu uczniów przystępujących do matur od roku 2024 petycję do Ministerstwa Edukacji Narodowej, w której zaapelowali o przemyślenie zmiany formy przeprowadzania matur ustnych z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego.

 

W odpowiedzi na postulaty ministerstwo przekazało, że petycja zostanie poddana szczegółowej analizie i nie jest wykluczone wprowadzenie zmian w formule części ustnej egzaminu maturalnego w przyszłości, a w szczególności w powiązaniu z planowaną całościowością zmianą podstawy programowej kształcenia ogólnego, która została zapowiedziana przez resort.

 

 

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/

 Zostaw odpowiedź