„Portal Samorządowy –  Portal dla Edukacji” zamieścił wczoraj informację o inicjatywie Wiceministry Edukacji Izabeli Ziętki na jej Fb profilu  i o niesamowitej reakcji jego czytelników:

 

 

                                       Wiceminister edukacji pyta nauczycieli, czym ma się zająć

 

Izabela Ziętka napisała:

 

 Screen z Facebooka – WK

 

[…] Post Izabeli Ziętki zyskał ogromną popularność. Po kilku dniach zebrało się pod nim ponad 4,7 tys. komentarzy z opiniami, propozycjami, sugestiami i radami. Został też udostępniony ponad 600 razy.

 

Dla wielu nauczycieli taka postawa nowej wiceminister świadczy o realnym wsłuchiwaniu się w głos nauczycielskiego środowiska.

 

Dziękuję za ten post. Za to, że pytasz i rozmawiasz. Cieszy mnie, że społeczność szkolna wreszcie jest traktowana podmiotowo” – pisze jeden z komentatorów. „Brawo za tę inicjatywę wysłuchania dołów– dodaje inny.

 

W odpowiedziach na pytanie wiceminister padają takie pomysły jak:

 

-odchudzenie podstawy programowej, tak „aby nauczyciele mogli więcej czasu poświecić na rozwijanie kompetencji miękkich, w tym uczenie się uczenia”;

 

-zmiany podstawy programowej w przedszkolach oraz zlikwidowanie podziałów w przywilejach nauczycieli szkolnych i przedszkolnych;

 

-zmiany w systemie oceniania i ograniczenie liczebności klas (do 20, a nawet 15 osób);

 

-powrót ZPT, czyli „zajęć praktyczno-technicznych, gdzie uczniowie nabywali wielu praktycznych umiejętności”;

 

-wycofanie religii za szkół, ale też i przeciwnie: obowiązkowa nauka religii lub etyki;

 

-rezygnacja z zadań domowych;

 

-obniżenie pensum nauczycieli świetlicy czy dodatki za pracę w uciążliwych i trudnych warunkach ze względu na „hałas podczas dyżurów międzylekcyjnych oraz na różnych imprezach szkolnych”.

 

 

Screen z Facebooka – WK

 

Nowa wiceminister jeszcze nie odniosła się do propozycji. 

 

 

 

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/

 

 

 Zostaw odpowiedź