Foto: www.chesire-blog.blogspot.com

 

Zamieszczony poniżej tekst pochodzi z portalu ONET i pojawił się on tam 7 grudnia 2023 roku:

 

Bez opłatka i kolęd. „Co się stało z wigiliami klasowymi?

 

Poniżej publikujemy list od pani Joanny. Zachęcamy was do dzielenia się swoją opinią oraz własnymi historiami pod adresem: redakcja_lifestyle@lst.onet.pl. Wybrane e-maile opublikujemy w serwisie Kobieta Onet.

 

Piszę do państwa, bo chcę poruszyć ważny temat. Jestem zaniepokojona tym, co się wyprawia w szkołach podstawowych. Syn wczoraj wrócił ze szkoły. Powiedział, że na poniedziałek ma przynieść na wigilię klasową pierniczki. Zaczęłam dopytywać o opłatek. Jego odpowiedź mnie zmroziła. Nie wiem, kto bardziej zwariował: szkoła, czy rodzice?

 

Mój pierwszoklasista powiedział, że nie będzie opłatka i kolęd. Wychowawczyni rozdała dzieciom plan obchodów wigilii klasowych. Każde dziecko ma przynieść jakąś drobną przekąskę. Uczniowie będą wspólnie ubierać choinkę. To tyle.

 

Jestem zaskoczona. Za moich czasów podczas wigilii klasowych śpiewało się kolędy, składało się kolegom i koleżankom życzenia, czasem nawet wręczało drobne upominki. Było też wspólne ubieranie choinki i przygotowywanie potraw wigilijnych. Jednak to nie dekoracje świąteczne były najważniejsze, a budowanie klimatu Świąt.

 

Co się stało z wigiliami klasowymi? Naprawdę nikogo nie obchodzi już wymiar katolicki Bożego Narodzenia? Zaskoczona podpytałam sąsiadów, czy ich dzieci także obchodzą w szkołach świeckie wigilie klasowe. Okazuje się, że tylko jedna córka sąsiadów będzie dzielić się z rówieśnikami opłatkiem. Reszta rodziców, podobnie jak ja, dowiedziała się, że szkoły rezygnują z religijnego aspektu tej uroczystości.

 

Nie podoba mi się takie podejście. Nie tylko dlatego, że jestem wierząca. Szanuję decyzję rodziców, którzy wypisują swoje dzieci z lekcji religii. Naprawdę nie wnikam i nie komentuje niczyich poglądów. Ale nie rozumiem, jaki jest sens organizować w szkole wigilię, jeśli pozbawia się ją tego, co najważniejsze? Wigilia klasowa, jak sama nazwa wskazuje, nie powinna być zwykłą ucztą kulinarną.

 

 

Źródło: www.kobieta.onet.pl/rodzina/edukacja/Zostaw odpowiedź