W Szkole Podstawowej nr 137 im. prof. Aleksandra Kamińskiego w Łodzi w minioną sobotę 24 lutego, odbyło się – otwarte dla nauczycieli  zainteresowanych tą techniką utrwalanie a wiedzy, nazywanej „myślografią” – szkolenie w formule warsztatu. Osobą prowadzącą je była pani Agata Baj – zwana w środowisku  „Napoleonem myślografii”.

 

Dla wprowadzenia w specyfikę tego warsztatu najpierw przytoczymy pewien cytat:

 

Rysowanie nie jest procesem artystycznym, rysowanie – to proces myślenia. Charakterystyczne dla rysowania jest to, że pomaga ono myśleć w sposób bardziej odkrywczy, ekspansywny i spójny, a także szybszy niż pisanie„

Dan Roam

 

I jeszcze uzupełnimy ten cytat informacją, że „myślografia” propaguje sketchnotki czyli umiejętność podsumowywania usłyszanych bądź widzianych treści za pomocą kształtów, tekstu i różnorodnych symboli łączących i segregujących myśli: strzałek, punktorów, ludzików, dymków – niczym w komiksach, które przecież dzieci tak dobrze znają i lubią.

 

 

Co ważne –  nie trzeba umieć rysować na wysokim poziomie. Fenomenem w tej technice jest również akceptowana „kradzież twórcza” Nauczyciele dzielą się swoimi pomysłami i są zadowoleni, że ktoś inny podgląda jego rysunki i adaptuje elementy dla siebie.

 

 

Osoby uczestniczące w tym warsztacie dowiedziały się jak graficznie przedstawić problem badawczy, omówić lekturę i jej bohatera, a także jak zapisać twierdzenia matematyczne w sposób inny niż znany nam z własnych doświadczeń szkolnych.

 

Jak napisała pani Joanna Idczak – nauczycielka SP nr 137, która przysłała do OE informację o tym wydarzeniu – „kiedy 30 nauczycielek w sobotni piękny, słoneczny dzień ze skupieniem ogląda kolorowe kartki i pocztówki, a zachwyt wzbudzają w nich markery różnej wielkości, kolorów  i rodzajów to śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że to grupa objęta rozwijającym się w całej Polsce wirusem – myślografią.”

 

 Oto minifotoreportaż z warsztatu myślografii:

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykorzystując informację i zdjęcia

nadesłane przez panią Joannę Idczak

relację zredagował Włodzisław Kuzitowicz

 

 

Zobacz także na You Tube: „Myślografia, czyli jak organizować myśli na kartce papieru”    –    TUTAJ

 

 

 

 

 

 

 

 Jedna odpowiedź to “Warsztat dla nauczycieli: Jak porządkować i utrwalać informacje w formie graficznej”

  1. Maciej napisał:    Bardzo ciekawe warsztaty. Czy będzie gdzieś powtórka?

Zostaw odpowiedź