W Szkole Podstawowej nr 137 im. prof. Aleksandra Kamińskiego w Łodzi w minioną sobotę 24 lutego, odbyło się – otwarte dla nauczycieli zainteresowanych tą techniką utrwalanie a wiedzy, nazywanej „myślografią” – szkolenie w formule warsztatu. Osobą prowadzącą je była pani Agata Baj – zwana w środowisku „Napoleonem myślografii”.
Dla wprowadzenia w specyfikę tego warsztatu najpierw przytoczymy pewien cytat:
Rysowanie nie jest procesem artystycznym, rysowanie – to proces myślenia. Charakterystyczne dla rysowania jest to, że pomaga ono myśleć w sposób bardziej odkrywczy, ekspansywny i spójny, a także szybszy niż pisanie„
I jeszcze uzupełnimy ten cytat informacją, że „myślografia” propaguje sketchnotki czyli umiejętność podsumowywania usłyszanych bądź widzianych treści za pomocą kształtów, tekstu i różnorodnych symboli łączących i segregujących myśli: strzałek, punktorów, ludzików, dymków – niczym w komiksach, które przecież dzieci tak dobrze znają i lubią.
Co ważne – nie trzeba umieć rysować na wysokim poziomie. Fenomenem w tej technice jest również akceptowana „kradzież twórcza” Nauczyciele dzielą się swoimi pomysłami i są zadowoleni, że ktoś inny podgląda jego rysunki i adaptuje elementy dla siebie.
Osoby uczestniczące w tym warsztacie dowiedziały się jak graficznie przedstawić problem badawczy, omówić lekturę i jej bohatera, a także jak zapisać twierdzenia matematyczne w sposób inny niż znany nam z własnych doświadczeń szkolnych.
Jak napisała pani Joanna Idczak – nauczycielka SP nr 137, która przysłała do OE informację o tym wydarzeniu – „kiedy 30 nauczycielek w sobotni piękny, słoneczny dzień ze skupieniem ogląda kolorowe kartki i pocztówki, a zachwyt wzbudzają w nich markery różnej wielkości, kolorów i rodzajów to śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że to grupa objęta rozwijającym się w całej Polsce wirusem – myślografią.”
Oto minifotoreportaż z warsztatu myślografii:
Wykorzystując informację i zdjęcia
nadesłane przez panią Joannę Idczak
relację zredagował Włodzisław Kuzitowicz
Zobacz także na You Tube: „Myślografia, czyli jak organizować myśli na kartce papieru” – TUTAJ
luty 27th, 2018 o godzinie 16:36
Bardzo ciekawe warsztaty. Czy będzie gdzieś powtórka?