Wczoraj w warszawskim Hotelu Gromada Okęcie rozpoczął się Kongres „Edukacja i Rozwój”, zorganizowany przez firmę Woters Kluwer – wydawcę miesięcznika „Dyrektor Szkoły”. Jest to kontynuacja organizowanych poprzednio imprez, nazywanych w poprzednich latach EduTrendy.

 

Jak informują jego organizatorzy „Kongres Edukacja i Rozwój jest spotkaniem branżowym, koncentrującym się na najważniejszych zagadnieniach związanych z tworzeniem warunków do wszechstronnego rozwoju i edukacji. Szybkie tempo zmian w zakresie technologii, organizacji, komunikacji i relacji społecznych, wymusza modyfikację w formalnych systemach edukacji obejmujących oświatę, szkolnictwo wyższe, kształcenie ustawiczne i zawodowe.”

 

Jego struktura organizacyjna jest dość skomplikowana. Towarzyszą mu bowiem trzy przedsięwzięcia: XVI Krajowa Konferencja Dyrektorów Szkół i Przedszkoli 22-23.10.2014, VII edycja konferencji Rozwiązania HR 22.10.201 i Konferencja Szkolnictwa Wyższego.

 

1

 

W kręgu naszych zainteresowań pozostanie ta pierwsza, także dlatego, że w jej programie – w ramach Gali 20-lecia czasopisma „Dyrektor Szkoły” odbędzie się rozstrzygnięcie Konkursu „Super Dyrektor”. Z bogatego programu Kongresu, realizowanego równolegle w kilku salach, wybraliśmy zrelacjonowanie spotkania z Gościem Specjalnym Kongresu, którym w tym roku był dr Russell J. Quaglia – międzynarodowy autorytet w dziedzinie rozwoju oraz wspomagania uczniów w realizacji ich aspiracji oraz panel i wystąpienia przedstawicieli MEN i KOWEZiU, dotyczące aktualnego stanu reformy programowej kształcenia zawodowego.

 

2

 

Dr Quaglia opowiedział zebranym uczestnikom Kongresu o swojej przełomowej pracy, dotyczącej uczniowskich aspiracji oraz znaczenia wsłuchiwania się w głos dzieci i młodzieży. Zaprezentował dane zebrane od grupy ponad miliona uczniów i studentów oraz wpływ analizowanych zjawisk ludzi.

 

2a

Podczas przerwy uczestnicy Kongresu mogli indywidualnie zadawać pytania Gościowi Specjalnemu na stoisku Wolters Kluwer.

Pierwszą propozycją programową dla osób zainteresowanych kształceniem zawodowym była debata na temat: Co dalej z reformą szkolnictwa zawodowego, jak dobrze wykorzystać pieniądze, jak zmienić prawo, co zrobić aby przedsiębiorcy angażowali się w szkolnictwo? Moderatorem dyskusji panelowej był Stanisław Szelewa – dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania w Starostwie w Świdnicy.(na zdjęciu pierwszy z lewej)

 

3

 

W dyskusji uczestniczyli: Tadeusz Sławecki – Sekretarz Stanu, MEN Agnieszka Chłoń-Domińczak, IBE Lech Antkowiak – Zastępca Dyrektora, Urząd Pracy m. st. Warszawy, Andrzej Połoński – Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Drawsku Pomorskim, Wieńczysław Targ – Zastępca Komednanta Głównego OHP, Lechosław Zabłocki – CKE, Jolanta Kosakowska – ZRP, Jerzy Maduzia – Dyrektor Zespołu Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju.

 

4a

Następnym punktem w programie tego nurtu Kongresu było wystąpienie wiceministra Tadeusza Sławeckiego pt. „Plany resortu w sprawie szkolnictwa zawodowego

 

 

5

Kolejnym mówcą był Witold Woźniak – wicedyrektor KOWEZiU, który przekazał zebranym informację na temat „ Wsparcie szkół zawodowych w procesie zmian”.

 

 

Po godzinie 17-ej, w głównej Sali obrad Kongresu odbyła się uroczysta gala z okazji 20-lecia miesięcznika „Dyrektor Szkoły” oraz ogłoszono wyniki Konkursu na tytuł „Super Dyrektor Przedszkola” i „Superdyrektor Szkoły”

 

6

 

7

Pierwsze lata wydawania „Dyrektora Szkoły” wspomina Antoni Jeżowski (był 8 lat redaktorem naczelnym DSz w jego pierwszym okresie istnienia). Za stołem siedzą – od lewej: Elżbieta Piotrowska-Albin –  dyrektor Segmentu Edukacji Wolters Kluwer i Małgorzata Pomianowska – aktualna redaktor naczelna.

 

 

8

 Stoją z dyplomami, kolejno, od lewej:

Nominowane do tytułu „Seperdyrektor Przedszkola”:
1. Iwona Kawa – dyrektor Przedszkola Miejskiego Nr 86 w Łodzi
2. Anna Kozłowska – dyrektor Przedszkola Nr 416 w Warszawie,
3. Janina Szajny – dyrektor Miejskiego Przedszkola Nr 8 Montessori w Jarosławiu.

Nominowani do tytułu „Seperdyrektor Szkoły:
4. Grażyna Jurek – dyrektor ZS Nr 1 im. G. Morcinka w Tychach,
5. Jolanta Kałuża – dyrektor ZSPryw. W Katowicach,
6. Małgorzata Kułaczkowska – dyrektor Gimnazjum Nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie,
7. Olga Łucka – dyrektor SP Nr 12 im. B. Chrobrego w Częstochowie,
8. Jan Stawicki – dyrektor ZSP Nr 3 w Malborku,
9. Joanna Walczak – dyrektor ZS Ogólnokształcąc-Technicznych w Lublińcu,

Nie dojechał na Galę Andrzej Wałęsa – dyrektor Gimnazjum im. F. Szołdrskiego w Nowym Tomyślu.

 

9a

  Zdobywczynie tytułów i osoby nagrodzone specjalnymi wyróżnieniami – stoją od lewej:

Jolanta Kałuża – wyróżnienie w kategorii „Superdyrektor Szkoły”

Małgorzata Kułaczkowska – „Superdyrektor Szkoły”

 – Janina Szajny – Superdyrektor Przedszkola”

Joanna Walczak – wyróżnienie w kategorii „Superdyrektor Szkoły”

 

 

Uczestnicy Kongresu podczas przerw i przemieszczania się między trwającymi w kilku salach wykładami I dyskusjami mogli odwiedzać liczne stoiska firm, wspierających swymi ofertami pracę szkół i przedszkoli.

 

 10

 

11

 

12

 

 13

 

Dziś na Kongresie „Edukacja i Rozwój” realizowano program, zaplanowany na drugi dzień jego pracy. „Obserwatorium Edukacji” nie uczestniczyło w nim, gdyż w tym samym czasie zawitało na IX Ogólnopolski Kongres dla Pedagogów i Psychologów Szkolnych, który – także w Warszawie – zorganizowali wydawcy miesięcznika „Głos Pedagogiczny”.

 

Program Kongres „Edukacja i Rozwój” – TUTAJ

 

Tekst i zdjęcia: Włodzisław Kuzitowicz



Jedna odpowiedź to “Warszawski Kongres Edukacja i Rozwój miesięcznika „Dyrektor Szkoły””

  1. Felieton nr 51. O tym co przywiozłem z Warszawy i co w tym czasie działo się w MEN | Obserwatorium Edukacji napisał:



    […] Kluwer – wydawcę miesięcznika „Dyrektor Szkoły” – o szumnej nazwie „Edukacja i Rozwój” (ciekawe, czy nie wywoła ta nazwa reakcji działającego w Krosnowicach na Dolnym Śląsku […]

Zostaw odpowiedź