20 października 2014r. w Publiczne Przedszkole Nr 3 w Zduńskiej Woli odbyło się już drugie spotkanie w ramach projektu edukacyjno – ekologicznego „Zdrowa i kolorowa sztafeta żywieniowa” realizowanego w roku szkolnym 2014/2015 przez placówki zrzeszone w Sieć Szkół i Przedszkoli Ekologicznych w Zduńskiej Woli. Istotą tego projektu jest wdrażanie dzieci i młodzieży do zdrowego stylu życia, a więc zdrowego odżywiania się i aktywności fizycznej. Uczestnicy Projektu, poprzez udział w różnego rodzaju działaniach, uczą się o wartościach odżywczych i zdrowotnych różnorakich składników i produk- tów spożywczych, uczą się komponowania jadłospisów zgodnie z zasadami „Piramidy żywieniowej”, uczestniczą w zabawach ruchowych i konkurencjach sportowych.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

„Sztafeta” podzielona jest na 10 etapów. Każdy etap to comiesięczne spotkanie drużyn reprezentujących placówki Sieci, zawsze w innej placówce, która wtedy jest gospodarzem etapu. „Sztafeta” jest kolorowa, to znaczy, że każdy etap określony jest innym kolorem, w którym dzieci i uczniowie poszukują i prezentują zdrowe składniki spożywcze i możliwości wykorzystania ich w kompozycji posiłku.

 

Spotkanie w Publicznym Przedszkolu Nr 3 w Zduńskiej Woli było już drugim w tej sztafecie i przebiegało w kolorze kolor zielony. Dzieci i młodzież prześcigały się w rozwiązywaniu zadań dotyczących zielonych warzyw i owoców. Brały udział w konkursach wiedzy i umiejętności, prezentowały wytwory kulinarne, mierzyły się w konkurencjach sportowych. Wszystkie propozycje kulinarne złożyły się na iście królewski poczęstunek – powstały pyszne zielone kanapki, sałatki, np. brokułowa z winogronem, sałatki owocowe, napój z natki pietruszki i cytryny czy koktajl z owoców kiwi. Dekoracyjne okazały się jeżyki gruszkowo – winogronowe.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Wszyscy uczestnicy spotkania zdobyli nową wiedzę i doświadczenia, utrwalili wiadomości, które już posiadali i którymi chętnie dzielili się z innymi. Zespół Szkół im. Marii Grzegorzewskiej reprezentowali uczniowie klasy I zu z wychowawcą – Panią Moniką Frądczak oraz uczniowie klasy III azu, pod kierunkiem koordynatorek Projektu – Pani Marty Pałuszyńskiej i Pani Anety Piontek. Uczniowie prezentowali zdrowotne właściwości brokuła i przygotowali sałatkę brokułową, jako posiłek zawierający dużą ilość tego warzywa. „Pałeczką sztafety” przekazaną gospodarzom przez uczniów był oczywiście zielony brokuł.

 

>>>>>>    <<<<<<

 

Pierwszy etap „Sztafety” odbył się 24 września 2014r. w Publiczne Przedszkole Nr 2 w Zduńskiej Woli. Kolorem obowiązującym na tamtym spotkaniu był kolor pomarańczowy. Królowały wtedy marchewka, dynia i pomarańcze. Dzieci i młodzież prezentowały informacje o właściwościach pomarańczowych warzyw i owoców. Z pomocą swoich nauczycieli i opiekunów przygotowały sałatki, soki, desery, wśród których największą popularnością cieszyło się ciasto marchewkowe z bakaliami. Uczestnicy wzięli udział w konkursach i zabawach tematycznych. Obejrzeli też przygotowane przez gospodarzy przedstawienie.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Zespół Szkół im. Marii Grzegorzewskiej reprezentowali uczniowie klasy 2bzu z wychowawcą – Panią Renatą Badziak, pod kierunkiem koordynatorek Projektu – Pani Marty Pałuszyńskiej i Pani Anety Piontek. Uczniowie przygotowali prezentację zdrowotnych właściwości marchewki i zaproponowali ciasto marchewkowe z bakaliami, jako posiłek zawierający dużą ilość tego warzywa. „Pałeczką sztafety” przekazaną Gospodarzom przez uczniów była pomarańczowa dynia.

 

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNO – EKOLOGICZNEGO „ZDROWA I KOLOROWA SZTAFETA ŻYWIENIOWA” ETAP I i II. SIEĆ SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI EKOLOGICZNYCH W ZDUŃSKIEJ WOLI

 

 

Na podstawie materiałów nadesłanych przez
Martę Pałuszyńską i Anetę Piontek z Klub Młodego Ekologa
opracował Włodzisław KuzitowiczZostaw odpowiedź