Foto: www.tokfm.pl

 

Dziś rano, przed mikrofonem Radia TOK FM redaktor Jacek Żakowski rozmawiał z prezesem ZNP Sławomirem Broniarzem – oczywiście – na temat strajku nauczycieli i wczorajszych rozmów z przedstawicielami rządu. Oto fragmenty tekstu, zamieszczonego na stronie Radia TOK FM:

 

 

-Ciągle nie widać szans na porozumienie między rządem a protestującymi nauczycielami. W czwartek odbyły się kolejne rozmowy, ale skończyły się fiaskiem. Porozumienia jak nie było, tak nie ma. – We wtorek będziemy dyskutować o tym, co dalej ze strajkiem. Mamy trzy możliwości. Kontynuowanie tego, co jest, zawieszenie, a trzecie to strajk rotacyjny w różnych szkołachpowiedział w Poranku Radia TOK FM Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

 

-Musimy zebrać dane z całej Polski. Nie mamy gwałtownego spadku (liczby protestujących nauczycieli/szkół red.). Ubytek jest na poziomie 1200 jednostek z prawie 16 tysięcy strajkujących. Natomiast musimy zobaczyć, jakie są nastroje, opinie i koszty materialne. Odnosimy się też do determinacji tych szkół, które chcą strajkować – wyjaśniał szef ZNP

 

Jacek Żakowski pytał, czy w walce o przyszłość szkoły warto poświęcić tegorocznych maturzystów. Prowadzący przypomniał, że w wielu szkołach w Polsce nie odbyły się rady klasyfikacyjne, które powinny zatwierdzić oceny końcowe. Przez to uczniowie formalnie nie skończyli szkół średnich i nie mogą przystąpić do matury.

 

Nie wiem, czy ten dylemat moralny będziemy w stanie rozstrzygnąć na czyjąkolwiek korzyść. Nauczyciele mają prawo nie klasyfikować uczniów. To będzie problem natury moralnej – odpowiadał Broniarz.

 

Jak mówił, jego osobista postawa jest „pro uczniowska, pro tegoroczni maturzyści”.To ogromny dylemat moralny, przed którym stoi każdy nauczyciel. O tym też będziemy rozmawiali we wtorek. Nie wiem, czy miałbym taką odwagę, by zablokować moim uczniom dostęp na studia. Zastanawiamy się, czy rząd będzie skłonny zmienić rekrutację na studia, czy przerzuci całą winę na nauczycieli. Mamy wrażenie, że rząd idzie na totalne zwarcie – ocenił szef ZNP […]

 

 

Więcej – w tym podkast całej rozmowy redaktora Jacka Żakowskiego z prezesem Sławomirem Broniarzem    –    TUTAJ

 

 Zostaw odpowiedź