Foto:Fot.Tomasz Stańczak/Agencja Gazeta [www.lodz.wyborcza.pl/lodz/]

 

Próbna matura w XXI LO im. B. Brusa w Łodzi

 

Jako że MEiN nie zamieściło żadnej informacji o przebiegu pierwszego dnia próbnej matury na swej oficjalnej stronie, ani na fanpage ministerstwa (nie licząc informacji o wywiadzie, jakiego udzielił wiceminister Piontkowski w Pr. I Polskiego Radia – TUTAJ) byliśmy zmuszeni poszukać ich w innych źródłach. Najlepszą znaleźliśmy na „Portalu Samorządowym”. Oto obszerny fragment tego tekstu:

 

[…] Około 50 proc. szkół zdecydowało się na przeprowadzenie próbnych egzaminów maturalnych, w różnych województwach różnie się to kształtuje, najwyższych odsetek szkół, które je przeprowadza jest w woj. małopolskim i woj. podkarpackimpoinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

 

„Egzamin próbny jest dobrowolny, nie ma tutaj przymusu przystąpienia do egzaminu, ani jego przeprowadzenia go w szkole. To jest istotne, dlatego, że szkoły same decydują jak go przeprowadzać” – wskazał dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

 

Wielu dyrektorów zdecydowało o tym, że egzaminy próbne z przedmiotów obowiązkowych: polskiego, matematyki, języka angielskiego na poziomie podstawowym, będą przeprowadzane stacjonarne, egzaminy z pozostałych przedmiotów będą przeprowadzone zdalnie” – dodał.

 

Smolik przypomniał też, że codziennie na stronie internetowej CKE zamieszczane będą arkusze próbnego z poszczególnych przedmiotów, tak by uczniowie mogli uczestniczyć w próbnych maturach także zdalnie.

 

 

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl

 

 

 

Zobacz  –  także na „Portalu Samorządowym”:

 

Czarnek: Pomimo przeszkód pandemicznych rozpoczęliśmy egzaminy próbne

 

[…]

 

Pomimo przeszkód pandemicznych, trzeciej fali, w której jesteśmy, rozpoczęliśmy jednak dziś egzaminy próbne, maturalne i planujemy również rozpoczęcie w tym miesiącu przeprowadzenie egzaminów próbnych ósmoklasisty” – powiedział w czasie środowej konferencji prasowej Czarnek.

 

Przypomniał, że Polska jako jeden z pierwszych krajów w Europie 16 grudnia określiła zasady przeprowadzania egzaminów maturalnych i ósmoklasisty. W tym rozporządzeniu, jak powiedział Czarnek, określono prostszą ich formułę, jasno określono wymagania egzaminacyjne i zaplanowano w tym zakresie szkolenia dla nauczycieli.

 

Czarnek dodał, że próbne egzaminy ósmoklasistów rozpoczną się 17 marca. W maju 2021 r. nic dziś nie stoi na przeszkodzie, abyśmy planowali przeprowadzenie egzaminu maturalnego, właściwego i egzaminów ósmoklasisty” – podkreślił. […]

 

 

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl

 

 

x           x           x

 

 

Informację o dzisiejszym pierwszym dniu próbnych matur w Łodzi zamieścił łódzki dodatek „Gazety Wyborczej: „Próbna matura 2021. „Pan Tadeusz”, „Ludzie Bezdomni” albo wiersz Leśmiana na języku polskim”. Oto jej fragmenty:

 

[…]

 

Dla wielu uczniów to powrót – chociaż na kilka godzin – do szkolnej ławki po niemal pół roku. – Ostatni raz w szkole byłam w październiku – przyznaje Natalia, tegoroczna maturzystka z III LO w Łodzi. W środę tak jak inni maturzyści napisała próbny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym.[…]

 

-Bałam się, że popełnię jakiś błąd, pisząc o „Panu Tadeuszu”, nie chciałam też interpretacji wiersza, więc wybrałam temat o sztuce – opowiada. Zwłaszcza że na maturze oprócz matematyki, chemii i biologii rozszerzonej zdecydowała się zdawać historię sztuki. Spodziewałam się, że próbne testy będą trudniejsze – podsumowuje. […]

 

Napisałam wszystko, ale niektóre pytania o funkcje języka zaskoczyły – przyznaje Marta, maturzystka z III LO. Marta też pisała wypracowanie o sztuce na podstawie „Ludzi bezdomnych”. Nie ukrywa, że byłabym zadowolona, gdyby w maju na wypracowaniu pojawiła się „Lalka”. […]

 

-Cieszę się, że nie ma egzaminów ustnych, ale rozszerzenia i tak niemal każdy zdaje, bo są wymagane przy rekrutacji na studia – tłumaczy Marta. Sama zdaje trzy rozszerzenia z biologii, chemii i matematyki. Najbardziej na maturze obawia się chemii, Natalia – matematyki.[…]

 

 

Cały artykuł „Próbna matura 2021….”   –   TUTAJ

 

 

 

Źródło: www.lodz.wyborcza.pl/lodz/Zostaw odpowiedź