Dzisiaj w Ministerstwie Edukacji Narodowej, z udziałem minister Kluzik-Rostkowskiej , odbyła się prezentacja pierwszej części obiecanego, bezpłatnego podręcznika dla uczniów II klas. Oto fragmenty komunikatu o tym wydarzeniu, jaki został zamieszczony na stronie MEN:

 

Podręcznik II kl

Foto:www.men.gov.pl

W konferencji, poza minister edukacji, udział wzięły: Maria Lorek – główna autorka podręcznika, Agata Ludwa – autorka podręcznika do matematyki oraz Monika Zatorska – współautorka podręcznika zintegrowanego, odpowiedzialna głównie za treści przyrodnicze.

 

Czteroczęściowy podręcznik zintegrowany (m.in. edukacja polonistyczna, społeczna i przyrodnicza z elementami edukacji plastycznej i muzycznej) oraz czteroczęściowy elementarz do edukacji matematycznej – to zestaw darmowych podręczników, które 1 września 2015 r. dostaną uczniowie drugich klas szkół podstawowych.

 

Pierwsza część podręcznika „Nasza szkoła” do edukacji zintegrowanej ma 112 stron, a pierwsza część przypisanego mu podręcznika do matematyki – 96 stron.

 

Dzisiaj rozpoczynamy konsultacje społeczne pierwszych części podręczników. Potrwają do 12 stycznia. Każdy zainteresowany może przesłać swoją opinię za pośrednictwem strony www.naszaszkola.men.gov.pl      

 

Poszczególne części obejmują następujące miesiące roku kalendarzowego: część 1: wrzesień – listopad, część 2: grudzień – luty, część 3: marzec – kwiecień, część IV: maj – czerwiec. W „Naszej szkole” drugoklasiści spotkają się z uczniami-bohaterami podręcznika, których poznali w „Naszym elementarzu”.

 

Podręczniki zakładają rozwijanie kreatywności, ciekawości, postawy badawczej uczniów. Pokazują kierunek poszukiwań. Są drogowskazami do budowania dziecięcej wiedzy i umiejętności wokół danej tematyki. Inspirują do działania opartego na empirycznym poznawaniu otaczającego świata i rozwijają wyobraźnię. [….]

 

Wraz z pierwszymi odsłonami bezpłatnego podręcznika dla uczniów drugich klas szkół podstawowych oddajemy także w pełni darmowy, profesjonalny program do nauki pisania. Od tej pory dzieci mogą uczyć się pisać po polsku dzięki specjalnej czcionce, rozpowszechnianej na wolnej licencji.

 

Na stronie www.naszaszkoła.men.gov.pl od dziś dostępna jest „Nauka pisania” w wersji offline, którą należy zapisać na dysku komputera, tak by pracować bez konieczności łączenia się z Internetem. Za miesiąc otrzymacie ją Państwo także do pracy online – jako część Generatora Kart Pracy. Aplikacja jest bardzo przyjazna dla użytkownika. Po jej zainstalowaniu wystarczy, że będziecie Państwo pisać przy użyciu klawiatury, a na ekranie zobaczycie wyrazy zapisane pismem kaligraficznym z właściwymi połączeniami liter. Stworzone w ten sposób karty pracy możecie wzbogacać o dowolne ilustracje i drukować lub wysyłać dalej mailem np. jako pliki pdf.

 

Wszystkie funkcje aplikacji opisaliśmy w przystępnej instrukcji. Na stronie www.naszaszkola.pl czekamy na Wasze maile z uwagami i recenzjami aplikacji.

 

Informacja o autorkach  –  TUTAJ

 

 

Źródło: www.men.gov.plZostaw odpowiedź