Na początek proponujemy informację zamieszczoną dzisiaj (19 czerwca 2024 r.) na portalu „Serwis Samorządowym PAP”:

 

 

„Podróże z klasą” – w ciągu 12 minut naboru wyczerpano pulę środków

 

W ciągu pierwszych 12 minut od uruchomienia systemu o godz. 10.00 wyczerpano środków w kwocie 60 mln zł – poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. W naborze programu „Podróże z klasą” złożono ponad dwa tysiące wniosków.

 

Nabór wniosków w programie „Podróże z klasą” rozpoczął się w środę o godzinie 10.00. Wcześniej użytkownicy systemu mogli jednak zauważyć informację o wyczerpaniu środków. W odpowiedzi na pytania Serwisu Samorządowego PAP, biuro prasowe ministerstwa edukacji poinformowało, że informacja taka została opublikowana testowo.

 

Rano pojawił się komunikat o wyczerpaniu środków. Był to informacja testowa, która kilka minut później została usunięta. w tym czasie możliwość składania wniosków nie była włączona. System został otwarty zgodnie z planem o godzinie 10.00, natomiast o godzinie 10.12 skończyła się pula środków” – poinformowała Irmina Chrząstek z biura prasowego MEN.

 

Jak podał resort na platformie X w ciągu pierwszych 12 minut od uruchomienia systemu o godz. 10.00 zarejestrowano 2273 wnioski o dofinansowanie wycieczek szkolnych wyczerpując przeznaczoną pulę środków w kwocie 60 mln zł.

 

W ramach programu „Podróże z klasą” finansowaniu podlegają wycieczki trwające od dwóch do pięciu dni. W przypadku wycieczki dwudniowej maksymalny poziom dofinansowania wynosi 20 000 zł, w przypadku wycieczki trzydniowej – 30 000 zł, w przypadku wycieczki czterodniowej – 40 000 zł, w przypadku wycieczki pięciodniowej –  50 000 zł. W wycieczce musi wziąć udział co najmniej 10 uczniów. Łączny koszt zakwaterowania i wyżywienia uczestnika wycieczki nie może przekroczyć 250 zł na dobę. Jeżeli kwota dotacji pokrywa całkowicie koszty wycieczki nie jest wymagany wkład własny.

 

Ze środków pozyskanych z programu można sfinansować m.in.: koszty przejazdu, bilety wstępu, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie uczestników wyjazdu. Dofinansowanie nie obejmuje kosztów prowizji podmiotu zewnętrznego organizującego wycieczkę.

 

 

 

Źródło: www.samorzad.pap.pl

 

x          x          x

 

A oto tekst, zamieszczony ok. godz. 12-ej na fanpage „Dealerzy Wiedzy”:

 

 

Jak tam program „Podróże z klasą”?

 

Przyjmowanie wniosków od organów prowadzących zaczęło się dziś o godzinie 10:00, natomiast komunikat Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że system został zamknięty z powodu wyczerpania środków przeznaczonych na przedsięwzięcie Podróże z klasą.” pojawił się… o godz. 10:12.

 

No cóż, gratuluję wszystkim, którzy w ciągu 12 minut zdążyli przygotować wniosek ogólny organu prowadzącego, a potem wpisać choć jeden wniosek o dofinansowanie wycieczki. Większość Was tu w grupie i na stronie Dealerzy Wiedzy to nauczyciele, więc pewnie jeszcze siedzicie nieświadomi, że Waszym organom prowadzącym nie udało się niestety załapać na dofinansowanie. Ale jeśli ktoś był na tyle sprytny, że jednak zdążył złożyć wnioski – to szczerze gratuluję.

 

Ciekawe, co zrobi teraz Ministerstwo: czy pogodzi się z faktem, że wymyśliło program “Podróże dla Sprinterów” (rekordowa edycja Poznaj Polskę, o ile dobrze pamiętam, to pieniądze wyczerpane bodaj po 6 godzinach; tutaj mamy 12 minut!)? Czy zrozumie, że kwota, jaką zaoferowało, jest niewspółmierna do potrzeb i możliwości szkół (wychodzi mi, że np całe Śląskie mogło złożyć… 220 wniosków o wycieczki trzydniowe, które są najpopularniejsze)? Czy może jeszcze znajdzie jakieś fundusze, żeby tę pulę pieniędzy zwiększyć i odpalić nabór na nieco dłużej niż 12 minut?

 

Swoją drogą, zastanawiam się, ile z tych zablokowanych w tym momencie pieniędzy będzie musiało zostać zwrócone ze względu na złą kalkulację kosztów dofinansowanych lub niezorganizowanie wycieczki w ogóle. Przecież teraz można było wpisać cokolwiek, a nie wierzę że wszyscy dyrektorzy już teraz weryfikowali chęć uczestnictwa w wycieczce ze strony rodziców uczniów, nie mówiąc już o nauczycielach, którzy na te wycieczki mają pojechać. Ciekawe w takim razie, czy te niewykorzystane pieniądze wrócą do puli do wykorzystania, czy będą stanowić oszczędności Ministerstwa.

 

Żeby nie było: program mi się podoba, będzie przydatny. Ale do licha, nie ścigajcie się z poprzednią ekipą w kategorii “jak zawieść wnioskodawców w najbardziej spektakularny sposób”.

 

Źródło:  www.facebook.com/DealerzyWiedzy/Zostaw odpowiedź