W czwartek i piątek minionego tygodnia, w łódzkim Teatrze Muzycznym, już po raz czwarty odbył się Festiwal Piosenki Rosyjskiej. Tegoroczna edycja, zgodnie z przyjętą zasadą „Od tradycji do współczesności” przebiegała pod hasłem: „О спорт! Ты — радость! О спорт! Ты – мир!…” (Pierre de Coubertin). Wzięło w nim udział ok. 200 młodych artystów uczniów gimnazjów, liceów i techników z całego kraju. To, że odbywa się on w Łodzi nie powinno nikogo dziwić, jako że nie od dziś wiadomo, że jest to miasto czterech kultur – w tym kultury rosyjskiej. Konkurs odbywał się w trzech kategoriach: solistów, duetów i zespołów. W czwartek trwały eliminacje a w piątek odbyła się galą laureatów.

 

Konkurs piosenki 6

             Grand Prix IV Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Łodzi zdobył Patryk Krawczyk z Liceum Ogólnokształcącego w Wolsztynie – piosenką „Ja swobodien”.

 

Poziom był tak wysoki, że chcieliśmy nagrodzić wszystkich. Mam nadzieję, że najlepsi zaśpiewają na festiwalach w Zielonej Górze, Moskwie i Petersburgu – gratulowała laureatom Ludmiła Szypielewicz, prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, które obok XV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi jest głównym współorganizatorem imprezy. Na widowni wśród uczniów i nauczycieli zasiedli m.in. Ambasador Rosji Aleksander Alekseev, Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska i Łódzki Kurator Oświaty Jan Kamiński.

 

 

 Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach

 

  • Grand Prix IV Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Łodzi zdobył Patryk Krawczyk z Liceum Ogólnokształcącego w Wolsztynie – piosenką „Ja swobodien”.
  • I miejsce w kategorii solistów zajęła Sylwia Marut z Młodzieżowego Domu Kultury Wrocław Śródmieście – piosenką „Gori, gori moja zwiezda”.
  • I miejsce w kategorii duetów zdobyli Magdalena Chilimoniuk i Marta Kononiuk z II Liceum Ogólnokształcącego w Białej Podlaskiej – piosenką „Lubo, bratcy, Lubo”.
  • I miejsce wśród zespołów zajął 6-osobowy zespół z Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 w Opocznie – piosenką „Ach, mamoczka”.

 

Oto fotoreportaż z gali laureatów

 

 Konkurs piosenki 7

 

 Kinkurs piosenki 1

 

Konkurs piosenki 3

 

Konkurs piosenki 2

 

Organizatorami Festiwalu byli: Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego oraz XV Liceum Ogólnokształcące im. J. Kasprowicza w Łodzi.

 

 

Na podstawie informacji i zdjęć

ze stron Łódzkiego Kuratorium Oświaty

i źródeł z Internetu

opracował Włodzisław KuzitowiczKomentarze niedostępne