W piątek, 25 kwietnia, odbyły się w Kamieńsku  XXXVII Zawody Sportowo-Obronne „Sprawni jak żołnierze”. Uczestniczyło w nich dwadzieścia zespołów, reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne z województwa łódzkiego. W kategorii dziewcząt wygrały uczennice z ZSP nr 1 w Radomsku, a wśród chłopców tryumfowali uczniowie ZSP nr 1 w Sieradzu. Najlepszym zawodnikiem piątkowego turnieju – zdobywcą Grand Prix – został Mateusz Roczek z ZSP w Kleszczowie.

 

 Sprwni 2

 

Uczniowie strzelali do tarcz, rzucali granatami, pokonywali tor przeszkód. Musieli też pokazać, że potrafią udzielać pierwszej pomocy i przebiec z mapą trzy kilometry odnajdując zaznaczone na niej punkty.

 

Wynik zależy od wiedzy, umiejętności i szczęścia. Ale każdy z was już jest zwycięzcą – mówił jeszcze przed rozpoczęciem zawodów ich główny sędzia Leszek Mielczarek. – Wylaliście wiele potu i poświęciliście sporo czasu, by reprezentować dziś swoje miasta i szkoły.

 

 Sprawni 0

 

 

Emocji nie brakowało. Najgłośniej było w sali gimnastycznej, w której uczniowie robili skłony i przewroty, biegali między chorągiewkami, skakali przez skrzynie i nad ławeczkami. Wszystko na czas. Gdy któryś z uczniów pokonywał przeszkody, koleżanki i koledzy z drużyny głośno go dopingowali.

 

 

Sprawni 1

 

Sprawni 3

 

Zdecydowanie ciszej było na strzelnicy i w punkcie pomocy medycznej. – Idziesz ulicą, widzisz człowieka, który traci przytomność i się przewraca. Co robisz? – pytał kolejnych uczniów ratownik medyczny Marcin Piekarski, a ci demonstrowali m.in. sztuczne oddychanie, układali swoich rówieśników udających ofiary w odpowiednich pozycjach.

 

Biegamy przełaje i lubimy rywalizację – tak obecność na zawodach uzasadniali Tomek i Piotr z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Tomaszowie. Dla Zuzanny i Julii z Centrum Szkół Mundurowych w Łodzi zawody stały się okazją do utrwalenia umiejętności zdobytych na zajęciach z edukacji medycznej. – Na szczęście jeszcze nigdy nie musiałyśmy nikomu ratować życia, ale lepiej wiedzieć, jak to się robi – opowiadały uczennice.

 

Wojewódzkie zawody „Sprawni jak żołnierze” organizuje Łódzki Kurator Oświaty przy wsparciu gminy Kamieńsk, starostwa w Radomsku, firmy Falck Medycyna i Zespołu Szkolno – Przedszkolnego mieszczącego się w Kamieńsku przy ul. Sportowej. Imprezie patronuje Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska

 

 

 

Źródło: www.kuratorium.lodz.pl

 

 

 

Redakcja: Włodzisław Kuzitowicz

 

 Komentarze niedostępne