zdjecie,600,159535,20110314,kolejka-oczekujacych-na-wejscie-do-centrum-nauki-kopernik

Zdjęcie pochodzi ze strony:www.google.pl

 

21 i 22 sierpnia w Centrum Nauki „Kopernik” już po raz dziewiąty odbędzie się konferencja „Pokazać – Przekazać”. Jest to spotkanie tych wszystkich, którzy działają na rzecz rozwoju edukacji w kierunku dostosowania jej  do wyzwań współczesnej cywilizacji, wykorzystując przy tym osiągnięcia współczesnej wiedzy o funkcjonowaniu ludzkiego mózgu – neuropsychologii kognitywnej. Z tej okazji w dzisiejszej „Gazecie Wyborczej” zamieszczono kilka wartych zapoznania się z nimi, publikacji.

 

Pierwsza z nich to rozmowa jaką przeprowadziła redaktor Justyna Suchecka z Robertem Firmhoferem, dyrektorem Centrum Nauki „Kopernik”. Wywiad nosi symptomatyczny tytuł: „Zróbmy w szkole rebelię”. Oto jego fragment:

 

J.S. – Jak ma wyglądać rewolucja w nauczaniu, którą chcecie przeprowadzić?

 

R.F. – Niszczenie zabawek to dobra metafora dla systemu edukacji. Pytanie brzmi: czy uczeń ma być dzieckiem, które grzecznie bawi się zabawką zgodnie z instrukcją, odtwarzając coś, co ktoś wymyślił, czy może dziecko zabawkę czasem popsuje – oczywiście nie bezmyślnie w akcie wandalizmu, lecz po to, żeby ją zrozumieć i zrobić z niej coś nowego?
Jesteśmy takimi rebeliantami – chcielibyśmy, żeby edukacja była dla tych, którzy „psują”.

 

– To przyszłość szkoły?

 

Nie wiem, jaka dokładnie będzie przyszłość, ale jestem przekonany, że należy do ludzi kreatywnych, a nie tych, którzy potrafią wykonywać polecenia i komendy.

 

Cały wywiad TUTAJ

 
Warto także sięgnąć do artykułu „W Koperniku badają, co budzi ciekawość dzieci”.Zostaw odpowiedź