Źródło: www.youtube.com

  

 

Wczoraj (18kwietnia 2023 r.) „Portal Samorządowy PAP” zamieścił wartą upowszechnienia informację o inicjatywie zapobiegania rówieśniczej przemocy, jaka podjęta została w Katowicach. Oto obszerne fragmenty tego tekstu”

 

 

W katowickich szkołach innowacyjny system ws. przemocy rówieśniczej  

 

W 27 katowickich szkołach średnich wdrożony zostanie system RESQL. To nowoczesna aplikacja i innowacyjny system wspierający szkoły w rozwiązywaniu problemów przemocy rówieśniczej. Wdrożenie rozwiązania, z którego skorzystają uczniowie, jest możliwe dzięki współpracy miasta z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).

 

Prezydent Katowic Marcin Krupa zauważa, że szkoły powinny być bezpiecznymi przestrzeniami, w których uczniowie mogą czuć się komfortowo. „By poziom bezpieczeństwa był jak najwyższy do dyspozycji uczniów i nauczycieli oddajemy kolejne narzędzie, które daje możliwość anonimowego zgłoszenia problemu przemocy rówieśniczej. Działania smart wdrażane są w Katowicach w wielu obszarach.[…] Kolejnym przykładem, który zadba o bezpieczeństwo uczniów katowickich szkół będzie RESQL” – dodaje prezydent, cytowany przez urząd miasta.

 

RESQL * składa się z kilku elementów. Przede wszystkim to innowacyjna aplikacja mobilna umożliwiająca anonimowe zgłoszenia incydentów przez uczniów i obsługę tych zgłoszeń przez nauczycieli – interwentów, którzy we współpracy z innymi pracownikami szkoły podejmuje odpowiednie działania. Kolejną ze składowych jest zestaw możliwych do wykorzystania interwencji, które mają za zadanie ułatwić pracownikom podejmowanie odpowiednich decyzji i zaplanowanie działań. […]

 

RESQL powstał przy pełnym uczestnictwie społeczności szkolnej – uczniów, nauczycieli, dyrektorów i rodziców.  Zespół opracowujący zarówno aplikację, jak i materiały wspierające, składał się z badaczy psychologów i pedagogów, jak również praktyków w tym m.in. nauczycieli, nauczycieli akademickich oraz szkoleniowców. Jak tłumaczy szkolny Marcin Kręgiel, RESQL bazuje na tym, że komunikuje społeczność uczniowską z koordynatorem, będącym osobą dorosłą w szkole, za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie. 

 

Komunikacja jest zupełnie anonimowa. Koordynator ma czas na przeanalizowanie zgłoszenia i zbudowanie komunikacji z anonimową osobą zgłaszającą tak, aby wykluczyć żarty oraz ocenić wiarygodność zgłoszenia. RESQL oferuje też materiały do prowadzenia zajęć wychowawczych i profilaktycznych dla wychowawców z młodzieżą, rodzicami dot. przeciwdziałania przemocy, promocji zdrowia psychicznego, budowania relacji.

 

 

Źródło: www.samorzad.pap.pl

 

 

 

*Plik YouTube z filmem informującym o systemie RESQL  – TUTAJZostaw odpowiedź