W poniedziałek 30  maja Minister Edukacji Narodowej ogłosiła  konkurs na stanowisko dyrektora Ośrodka Rozwoju Edukacji. Informujemy o tym dopiero dzisiaj, jednak nie jest to przysłowiowa „musztarda po obiedzie” gdyż oferty można składać do 13 czerwca 2016 r.

 

Logo ORE

 

Czytelnicy, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej szczegółów o tym konkursie powinni zapoznać się z pełną treścią tego ogłoszenia  –  TUTAJ

 

 

Z naszej strony pragniemy przedstawić szerszy kontekst tej inicjatywy kadrowej oraz historię tego stanowiska.

 

Zacznijmy od przypomnienia, że od 12 kwietnia tego roku Ośrodkiem kieruje, jako po. dyrektora, Sławomir Kuligowski, któremu minister Zalewska powierzyła te obowiązki po odwołaniu z tego stanowiska doktora Marka Piotrowskiego, który był dyrektorem ORE nieco ponad rok. Ten fizyk i specjalista w zakresie badań oświatowych zastąpił na tym stanowisku w lutym 2015 roku Aleksandrę Zawłocką – z zawodu dziennikarkę, z wykształcenia polonistkę, o której pisano, że była koleżanką ówczesnej minister edukacji, też dziennikarki – Joanny Kluzik-Rostkowskiej. Zawłocka kierowała ORE od wiosny 2014 roku, kiedy to minister Kluzik-Rostkowska odwołała ze stanowiska Piotra Dmochowskiego-Lipskiego, który szefował ORE od listopada 2012 roku.

 

 

Piotr Dmochowski-Lipski wygrał rozstrzygnięty wtedy konkurs na to stanowisko z opinią osoby „posiadającej wieloletnie doświadczenie kierownicze w administracji publicznej, branży wydawniczej i medialnej, w szczególności w zakresie kontroli i nadzoru nad jednostkami organizacyjnymi”. Ówczesna minister edukacji Krystyna Szumilas ogłosiła ten konkurs ponownie, w konsekwencji unieważnienia konkursu ogłoszonego wcześniej. Jak przyznała dziennikarzom pani minister, poprzedni konkurs unieważniono, gdyż popełniono w trakcie jego przeprowadzania  błędy proceduralne, za które odpowiada komisja konkursowa.

 

Cofając się dalej w przeszłość należy poinformować, że konkursy te były ogłaszane dlatego, iż pełniący wcześniej (od stycznia 2012r.) obowiązki dyrektora ORE Jarosław Wojdyła podał się do dymisji w lipcu tego roku – po medialnych doniesieniach, że w przeszłości był skazany za paserstwo.

 

Przed nim dyrektorem Ośrodka, powołaną 1 lipca 2010 roku przez ówczesną minister edukacji Katarzynę Hall, była Joanna Berdzik, (współzałożycielka i pierwsza wieloletnia prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty), która 17 stycznia 2012 została powołana na stanowisko podsekretarza stanu w MEN.

 

Wypada jeszcze przypomnieć, że Ośrodek Rozwoju Edukacji  powstał 1 stycznia 2010 r. z połączenia dwóch działających wcześniej przez wiele lat placówek centralnych: Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie i Centrum Metodycznego Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej w Warszawie.

 

 

Wszystkie te informacje podaliśmy, aby dobrze rozważyć nie tylko swoje szanse na wygraną w tym konkursie, ale także perspektywy czasowe pełnienia tych obowiązków – w świetle dotychczasowej tradycji częstotliwości zmian na tym stanowisku. [WK]

 

 

 

 Zostaw odpowiedź