Dziś w Zespole Szkół Gastronomicznych im. I Armii Wojska Polskiego w Łodzi odbyły się połączone obchody: 70-olecia zakończenia II Wojny Światowej i 50. rocznicy nadania szkole imienia I Armii WP. Uroczystość zorganizowali wspólnie – szkoła i Związek Żołnierzy Wojska Polskiego. Oto relacja, zamieszczona na stronie ŁKO:

 

Gastro 0

Foto: www.kuratorium.lodz.pl

 

Z tej okazji Zespół Szkół Gastronomicznych w Łodzi odwiedzili marszałek województwa Witold Stępień oraz wicekurator oświaty Konrad Czyżyński, a także weterani i kombatanci wojenni. Gościem honorowym uroczystości był płk Józef Suchodolski, żołnierz I Armii Wojska Polskiego.

 

Teraz żyjemy w wolnym i bezpiecznym kraju, ale pamiętajmy, że w żadnym czasie nie możemy odżegnywać się od tego, co kiedyś kierowało obecnymi weteranami, od odpowiedzi na proste wezwanie „ojczyzna w niebezpieczeństwie – powiedział podczas spotkania Witold Stępień. – Bądźcie pracowici i uczciwi, ale pamiętajcie też o honorze i obowiązkach wobec Polski. To element wychowania, o którym nie wolno zapomnieć – dodał marszałek.

 

 

Gastro 1

Foto: www.kuratorium.lodz.pl

 

Podczas uroczystości rocznicowych przedstawiciele ZŻWP przekazali szkole urnę z ziemią z Wału Pomorskiego, o który podczas II wojny światowej toczyły się zaciekłe bitwy. Poległo tam wiele tysięcy polskich żołnierzy.

 

 

Gastro 2

Foto: www.kuratorium.lodz.pl

 

Po części oficjalnej uczniowie zaprezentowali program artystyczny przypominający przebieg i zakończenie tego największego i najtragiczniejszego w historii konfliktu zbrojnego.

Źródło: www.kuratorium.lodz.pl

 

 

Zobacz także relację w „Aktualnościach” TV TOYA: „Koniec II WŚ w GastronomikuZostaw odpowiedź