W czwartek , 11 grudnia, w kolejną rocznicę pierwszego transportu dzieci do hitlerowskiego obozu dla dzieci przy ulicy Przemysłowej uczniowie łódzkich liceów i nauczyciele historii obejrzeli film „Nie wolno się brzydko bawić” Urszuli Sochackiej, córki byłego więźnia z ulicy Przemysłowej.

 

film o obozie 1

Foto:www.kuratorium.lodz.pl

 

Po projekcji w sali kinowej Muzeum Kinematografii autorka i Artur Ossowski z Instytutu Pamięci Narodowej odpowiadali na pytania widzów. Dotyczyły one zarówno filmu, jak i obozu.

 

 

Film o obozie 2

Foto:www.kuratorium.lodz.pl

 

Nietypowa lekcja historii bardzo się podobała. – Opowieść z prawdziwymi bohaterami i emocjami jest lepsza niż suche fakty z podręcznika – mówili licealiści.

 

Projekt „Uwolnić Chudego… ciąg dalszy” wymyśliły Szkoła Podstawowa nr 81 im. Bohaterskich Dzieci Łodzi i krakowskie Stowarzyszenie U siebie – At home. Wspólnie upamiętniają w nim „trudne” miejsce, jakim jest dawny hitlerowski obóz dla dzieci i młodzieży przy ulicy Przemysłowej w Łodzi. W przyszłym roku minie 70 lat od jego wyzwolenia.

 

Projekt ten proponuje młodym ludziom działania, które mają na celu oddanie w ich ręce decyzji, jak chcą pamiętać o obozie. Właśnie to czyni go wyjątkowym. – Obudzeniu aktywności uczniów mają służyć inne niż do tej pory narzędzia pamiętania: uczestnictwo z wykorzystaniem emocji, a nie bierna transmisja danych – mówi Bożena Będzińska-Wosik, dyrektor SP nr 81.

 

Film o obozie Pomnik_Martyrologii_Dzieci

 Foto:pl.wikipedia.org

 

Początkowo projekt obejmował tylko tę szkołę. Jej uczniowie już od trzech lat zaprzyjaźniają się z chłopcem, którego koścista sylwetka wkomponowana jest w pomnik Pękniętego Serca w łódzkim parku im. Szarych Szeregów (piszą do „Chudego” listy, pokazują zdjęcia Piotrkowskiej, zapraszają na mecze, zimą otulają szalem). W tym roku projekt został wzbogacony o nowe pomysły i zyskał szerszy wymiar – od września uczestniczy w nim 12 szkół. Czwartkowy film rozpoczął happening „Odliczanie – wyzwalanie”. Aż do 19 stycznia – 70. rocznicy wyzwolenia – uczniowie będą na różne sposoby opowiadać łodzianom o obozie, symbolicznie go wyzwalając.

 

 

Oprócz tego odbędzie się konkurs na najlepszy przewodnik po obozie, ankieta i debata „Jak upamiętniać historię?” Znani łodzianie odpowiedzą też na listy małych więźniów, które ci pisali do swoich rodziców i bliskich, a które do dziś pozostały bez odpowiedzi. Nauczyciele zaś poznają podstawy neurodydaktyki oraz opracują i poprowadzą zajęcia o obozie z uwzględnieniem uczenia się przez emocje.

 

Źródło: www.kuratorium.lodz.pl



Jedna odpowiedź to “Uczniowie obejrzeli film o hitlerowskim obozie dla dzieci”

  1. Kodowali dla Chudego | Obserwatorium Edukacji napisał:



    […] Postać „Chudego” z pomnika stała się także motywem grudniowej inicjatywy łódzkiego Kuratorium Oświaty i Muzeum Kinematografii, które w ramach zainicjowanego przez SP Nr 81 projekty „Uwolnić Chudego” zorganizowały projekcję filmu „Nie wolno się brzydko bawić” opowiadającego o tym hitlerowskim obozie dla dzieci przy ulicy Przemysłowej. Informowaliśmy o tym w OE „Uczniowie obejrzeli film o hitlerowskim obozie dla dzieci”. […]

Zostaw odpowiedź