Szkoła Podstawowa nr 81 im. Bohaterskich Dzieci przy ul. Emilii Plater 28/32 w Łodzi była w miniony poniedziałek, 19 stycznia, miejscem nietypowego wydarzenia. W ramach obchodów Dnia Patrona tej szkoły odbyły się tam niezwykłe zajęcia. Wzięli w nich udział uczniowie klas IV – VI oraz uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 19 w Łodzi. Wszyscy oni wspólnie tworzyli kartki dla Chudego w programie Scratch. Gospodarze spotkania już od dawna tworzą swoje projekty w ramach programu „Mistrzowie kodowania”. Dzięki temu mogli pomagać starszym kolegom oraz wszystkim innym osobom, które postanowiły w tym szczególnym dniu pokodować dla Chudego.

 

Kodujemy 1

 

Kodujemy 2

 

 Kodujemu 5

 

Wspólne kodowanie spodobało się wszystkim. Dzieciom, którzy byli nauczycielami dla swoich rówieśników i starszych kolegów, młodzieży, która odkryła fantastyczne możliwości Scratch’a  oraz nauczycielom, którzy z radością patrzyli na tę współpracę.

 

Projekty powstały niezwykłe… Wszystkie można zobaczyć na stronie http://scratch.mit.edu/studios/856420/

 

 

Tekst, na podstawie informacji, pochodzącej, tak jak i prezentowane zdjęcia, ze strony SP Nr 81 w Łodzi
opracował Włodzisław Kuzitowicz

 

Dla uniknięcia niedomówień należy się wyjaśnienie, że tym „Chudym” jest symboliczna postać dziecka-więźnia z Pomnika Martyrologii Dzieci Polskich, upamiętniającego dzieci, więzione w utworzonym w 1941 roku przez władze hitlerowskie Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt, czyli mówiąc wprost – w obozie koncentracyjnym dla dzieci przy dzisiejszej ul. Przemysłowej.

 

Od wczoraj do przyszłego piątku, z okazji 70. rocznicy wyzwolenia nielicznych pozostałych tam przy życiu dzieci, w łódzkim dodatku „Gazety Wyborczej publikowany jest cykl artykułów pod wspólnym tytułem „Obóz niepamięci”, które maja za zadanie przypomnienie współczesnym łodzianom o tamtej tragedii.

 

Postać „Chudego” z pomnika stała się także motywem grudniowej inicjatywy łódzkiego Kuratorium Oświaty i Muzeum Kinematografii, które w ramach zainicjowanego przez SP Nr 81 projekty „Uwolnić Chudego” zorganizowały projekcję filmu „Nie wolno się brzydko bawić” opowiadającego o tym hitlerowskim obozie dla dzieci przy ulicy Przemysłowej. Informowaliśmy o tym w OE – patrz: „Uczniowie obejrzeli film o hitlerowskim obozie dla dzieci”.



Zostaw odpowiedź