Foto:Twitter/@StasinskiM

 

 

Na stronie Związku Nauczycielstwa Polskiego zamieszczono dziś informację, opatrzoną tytułem: „Złożyliśmy ponad 910 tys. podpisów w Sejmie! Dziękujemy!”. Oto jej treść:

 

W czwartek, 20 kwietnia 2017 r. pełnomocnik Komitetu Referendalnego Sławomir Broniarz oraz zastępca pełnomocnika Dorota Łoboda wraz z przedstawicielami Komitetu Referendalnego złożyli w Sejmie podpisy obywateli popierających wniosek o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum z inicjatywy obywateli w sprawie reformy systemu oświaty, ponieważ jest to kwestia o najważniejszym znaczeniu dla Państwa oraz jego Obywateli i Obywatelek.

 

Pytanie referendalne, pod którym komitet zbierał podpisy, brzmi:Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?„.

 

W bardzo krótkim czasie w ciągu dwóch zimowych miesięcy zebraliśmy ponad 900 tysięcy podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum szkolnego – powiedział Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

 

W styczniu br. Związek Nauczycielstwa Polskiego zainicjował obywatelski ruch na rzecz przeprowadzenia referendum z inicjatywy obywateli ws. reformy systemu oświaty.

 

31 stycznia br. został powołany piętnastoosobowy Komitet referendalny w składzie: ZNP, Rodzice przeciwko reformie edukacji, koalicja „Nie dla chaosu w szkole”, PO, Nowoczesna, Razem, PSL, Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej, Społeczne Towarzystwo Oświatowe, Kongres Kobiet, OPZZ, Krajowe Porozumienie Rodziców i Rad Rodziców, Inicjatywa Polska.

 

Od 1 lutego br. trwała zbiórka podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum. W zbiórkę zaangażowali się przedstawiciele ZNP, ugrupowań parlamentarnych i pozaparlamentarnych, stowarzyszeń rodziców, organizacji pozarządowych, korporacji samorządowych i innych podmiotów – krytycznie oceniających reformę oświaty.

 

Dziękujemy za zaangażowanie! Dziękujemy osobom, które – nie tracąc nadziei na lepszą edukację – złożyły swój podpis pod wnioskiem o referendum. Dziękuję wszystkim, którzy organizowali zbiórki podpisów – dodał szef ZNP. – To jest obywatelska inicjatywa – mówiła Dorota Łoboda z ruchu „Rodzice przeciwko reformie edukacji”.

 

Źródło:www.znp.edu.pl

 

 

 

O wydarzeniu tym poinformowały liczne media. Oto dwa przykłady:

 

Gazeta Wyborcza” – Reforma edukacji. 910 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum już w Sejmie.

 

Do Rzeczy” – „Ponad 900 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum edukacyjne

 

 

Dziś w Radiu RMF FM minister Zalewska także wypowiedziała się na temat wniosku o referendum w sprawie reformy edukacji:

 

Uszanuję podpisy, bo jestem zwolenniczką wypowiedzi obywateli. Popatrzę na referendum jak na dobrze zorganizowaną polityczną robotę, dlatego, że przy ZNP zawsze stały twarze związane z totalną opozycją – PO, Nowoczesną i PSL-em – i, oczywiście, oddam decyzję w ręce Sejmu. To posłowie zdecydują, czy referendum będzie, czy nie (…). Oddaję tę decyzje w ręce parlamentu – powiedziała w Porannej rozmowie w RMF FM Anna Zalewska, komentując inicjatywę referendum w sprawie reformy edukacji. […]

 

Więcej – patrz: „Anna Zalewska: Popatrzę na referendum, jak na dobrze zorganizowaną polityczną robotę”

 

Źródło: www.rmf24.plZostaw odpowiedź