Trzy szkoły zawodowe w Pabianicach zostały objęte dofinansowaniem ze środków unijnych w ramach wsparcia szkolnictwa zawodowego. Projekty zakładają doposażenie placówek, szkolenia dla uczniów oraz praktyki w przedsiębiorstwach. Całkowita wartość projektu to ponad 2,5 mln zł, z czego szkoły otrzymają wsparcie w wysokości 2,1 mln zł. Oto co o tym przedsięwzięciu powiedział marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień:

 

Nasze porozumienie to efekt spotkania ze starostą pabianickim sprzed pół roku – mówi marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień. – Wtedy zastanawialiśmy się nad możliwością wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań w edukacji. Efekt: trzy umowy, które przewidują dofinansowanie szkolnictwa zawodowego dzięki funduszom unijnym z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Chodzi o dopasowanie programów nauczania do wymogów stawianych przez przedsiębiorców. Szkoląc młodzież, stwarzamy jej możliwość znalezienia pracy i zatrzymania w naszym regionie. Dzięki projektom wspierane będzie więc nie tylko szkolnictwo zawodowe, ale również walka z depopulacją.

 

Źródło: www.lodzkie.pl

 

O tej wspaniałej szansie pabianickich szkół zawodowych można także przeczytać na portalu  oswiata.abc.com w artykule „Unia wyłoży środki na wsparcie szkół zawodowych w Pabianicach”. Oto jego fragmenty:

 

Starosta pabianicki Krzysztof Habura uważa, że zakup nowoczesnej technologii do pabianickich szkół to szansa dla wielu młodych ludzi z tego miasta i okolic. „Dzięki tym pieniądzom zdecydowanie poprawi się wyposażenie szkół, ich warsztatów, poprawi się kształcenie językowe i z przedmiotów zawodowych” – dodał.

 

Zespół Szkół nr 1 im. Jana Kilińskiego w Pabianicach, kształcący m.in. na kierunkach: mechatronicznym, mechanicznym i budowlanym, będzie realizował projekt „Inwestycja w szkołę – inwestycją w fachowca”. Jego wartość to ponad 980 tys. zł (dofinansowanie ponad 833 tys. zł). […]

 

Projekt „Energia odnawialna – dziedzina przyszłości” będzie realizował Zespół Szkół nr 2 im. prof. Janusza Groszkowskiego, kształcący m.in. w zawodach technik elektronik, informatyk, urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Wartość projektu to ponad 818 tys. zł (dofinansowanie 695,7 tys. zł). W jego ramach zaplanowano m.in. dodatkowe zajęcia z informatyki, dostosowujące do potrzeb rynku pracy, a także w zakresie termodynamiki i odnawialnych źródeł energii.

 

Natomiast „Branże przyszłości – gwarancją rozwoju i sukcesu” to projekt Zespołu Szkół nr 3 im. Legionistów Miasta Pabianic, który kształci techników logistyki, handlowców czy techników hotelarstwa. Jego wartość to ponad 712 tys. zł (605 tys. zł z UE). W ramach projektu zaplanowano m.in. zajęcia zawodowe dostosowujące do potrzeb przedsiębiorców z branży logistycznej i hotelarskiej – ten drugi program opracowany we współpracy z jednym z hoteli obejmuje m.in. kurs barmański, kelnerski oraz praktyki w hotelu.

 

Cały artykuł  TUTAJ

 Komentarze niedostępne