Dzisiaj w programie „Czwórki” PR po godzinie 13-ej można było wysłuchać rozmowy z Michałem Jankowskim, członkiem zarządu Fundacji Edukacja Demokratyczna, która we współpracy ze stowarzyszeniem Trampolina zainicjowała otwarcie szkoły demokratycznej w Poznaniu. Nie ma technicznych możliwości odsłuchania tej audycji, ale warto dowiedzieć się czegoś więcej o tej inicjatywie.

 

 Trampolina

                                  Foto:www.facebook.com/SzkolaTrampolina

 

Oto kilka podstawowych informacji o tej alternatywie dla powszechnego nurtu publicznej edukacji. Na początek fragment z „Gazety Prawnej”:

 

 

Na całym świecie funkcjonuje 98 takich placówek. Najwięcej jest ich w Stanach Zjednoczonych. Najstarsza wolna (demokratyczna) szkoła powstała w Anglii w 1921 r. Z powodzeniem funkcjonuje do tej pory. Ostatnia kontrola funkcjonowania placówki została przeprowadzona przez brytyjski odpowiednik kuratorium oświaty w 2011 roku. W kategoriach świadczących o jakości edukacji na czterostopniowej skali ocen, szkoła otrzymywała 3 (dobre).

 

Więcej w artykule „Pierwsza w Polsce demokratyczna szkoła: czy nauka bez lekcji i ocen jest możliwa?”

 

Źródło: www.serwisy.gazetaprawna.pl

 

 

Oto kolejny fragment publikacji z „Głosu Wielkopolski”:

 

O edukacji demokratycznej głośno zrobiło się w połowie zeszłego roku. Wtedy, grupa rodziców postanowiła stworzyć pierwszą w Polsce szkołę demokratyczną. Dziś, w Poznaniu działają dwie takie szkoły. Udało nam się odwiedzić jedną z nich.

 

Więcej w artykule „Szkoła demokratyczna „Odyseja”: Sprawdziliśmy, jak tam jest

 

Źródło: www.gloswielkopolski.pl

 

 

Wszystkich zainteresowanych szczegółami sposobów organizowania w takiej szkole procesu uczenia się odsyłamy na stronę internetową „Trampolina” szkoła demokratyczna z Poznania, a także na jej profil na facebooku.

 

Materiały na temat Wolnych Szkół  –  TUTAJKomentarze niedostępne